21 kwietnia 2011
W Tajlandii spotykamy lotos każdego dnia. W niezliczonych sadzawkach, jeziorach i kanałach widać szlachetne rośliny lotosu z ich wspaniałymi kwiatami. Nawet w brudnych i mulistych bajorach tworzą one przyjemny kontrast. Każdego dnia tysiące kwiatów lotosu ofiarowuje się w licznych świątyniach Tajlandii.
Tajlandia | Piękne kwiaty lotosu kryją wiele tajemnic, są także zadziwiająco praktyczne (by herman430)
Kwiat lotosu jest uważany za ideę mitycznej rośliny. Według staroindyjskiej kosmologii, łodyga lotosu wyrastająca z pierwotnych wód, stanowi oś świata, na której spoczywa Ziemia.
W wielu regionach Azji Wschodniej lotos jest symbolem absolutu, reinkarnacji, czystości i doskonałości, jest symbolem buddyzmu w czystej postaci. Według jednej z legend, sam Budda narodził się na kwiecie lotosu. Istnieją w związku z tym niezliczone przedstawienia Oświeconego, medytującego na kwiecie lotosu lub w tak zwanej „pozycji lotosu”.
Filozofia buddyzmu głosi, że tak jak kwiat lotosu rozwija się z mulistego gruntu stawów i jezior czysty i niesplamiony, tak samo dusza człowieka ma się wyzwolić z materialnego świata i przejść w stan nirwany.
Lotos posiada wartość nie tylko symboliczną i duchową, ale także materialną. Jego korzeń może być ususzony i zmielony na mąkę, albo pocięty w plastry i przyrządzony na różne sposoby. Korzenie tej rośliny były nawet w dawnych czasach traktowane jako lekarstwo.
Liście lotosu mają wiele zastosowań: mogą być zaparzane w formie herbaty, służą także do przechowywania żywności, a nawet jako nakrycie głowy. Także nasiona tej rośliny są jadalne, zwykle w postaci suszonych chrupek albo kandyzowanych orzechów.
Tajlandia | Liście lotosu zawsze wydają się świeże i czyste (by herman430)
Dlaczego liście lotosu zawsze pozostają czyste?
Lotos rośnie w przeróżnych miejscach, często także w tych zaniedbanych i zamulonych, jednak jego liście zawsze błyszczą w słońcu świeżością i czystością. Dlaczego lotos nie brudzi się tak jak inne rośliny?
To zagadnienie spędzało sen z powiek wielu naukowcom. Ze zdumieniem stwierdzali oni, że liście lotosu najwidoczniej są immunologicznie uodpornione na zabrudzenia. Na górnej powierzchni liści woda perli się, a krople zabierają ze sobą każdy brud. Wszystko płynie, jak mawiali starożytni mędrcy.
W ramach doświadczeń naukowcy nawet celowo zanieczyszczali liście lotosu kurzem, sadzą, bakteriami, algami, a nawet klejem, zarodnikami grzybów i farbą. Spryskiwano liście wodą i obserwowano, jak każde zanieczyszczenie spływało wraz z jej kroplami. W przeciwieństwie do liści innych roślin tropikalnych, liście lotosu pozostawały zawsze czyste.
Tajlandia | Każdego dnia tysiące kwiatów lotosu ofiarowuje się w buddyjskich świątyniach (by packthecoo)
Po raz kolejny natura dała nam zadziwiający przykład swojej praktyczności – roślinę z efektem samooczyszczania.
Na trop tajemnicy wpadł, przez przypadek zresztą, niemiecki botanik W. Barthlott. Badał on pod mikroskopem elektronowym różne rośliny, szukając ich ewentualnych pokrewieństw. Kiedy brał do doświadczeń kilka roślin, dziwiło go zawsze, dlaczego właśnie liście lotosu wyglądały, jakby świeżo się rozwinęły, podczas gdy inne rośliny – z tego samego środowiska – miały brudne plamy z mułu i wapnia. To spostrzeżenie zaintrygowało go. Po dokładnych oględzinach liści pod mikroskopem odkrył zagadkę.
Liście lotosu posiadają na górnej powierzchni drobniutkie, o wymiarach 20 mikrometrów, woskowe kryształki. Ponieważ taka pełna mikroskopijnych nierówności powierzchnia z tysiącami przedziałów nie daje oparcia, krople wody przybierają kształt kuli i staczając się (a nie zsuwając) natychmiast zabierają ze sobą cząsteczki zanieczyszczeń.
Tajlandia (świątynia Kunaram na Koh Samui) | Budda siedzący w tzw. "pozycji lotosu" (by clayirving)
A więc, wbrew dotychczasowym wyobrażeniom, nie możliwie najgładsze, ale właśnie mikroskopijnie szorstkie powierzchnie są najbardziej odporne na zabrudzenia.
To sensacyjne odkrycie zostało nazwane „efektem lotosu” i otworzyło przed naukowcami niewyobrażalne możliwości jego zastosowania.
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...