424
(Głosy: 2, średnia ocena 4.00 na 5)
Poczuj magię Tajlandii na własnej skórze4.00 out of 5 based on 2 voters.

Już przy pierwszym kontakcie z tym egzotycznym krajem poczujesz, że chłoną go wszystkie twoje zmysły. Będziesz sycić wzrok soczystą barwą roślinności, lazurem  morza, czerwienią starożytnych murów i złotem buddyjskich świątyń. Twoje emocje i myśli złagodzi szum morskich fal i dźwięki tradycyjnej muzyki. Wyraziste i kuszące zapachy orientalnej kuchni zaprowadzą cię prosto do tajskiego stołu, przy którym będziesz rozkoszował się nieznanymi dotąd smakami. Wzrok, słuch, węch, smak… a dotyk? To osobny rozdział tej podróży – tajski masaż!

Tajlandia | Tajski masaż ożywia ciało i rozbudza zmysły
Tajlandia | Tajski masaż ożywia ciało i rozbudza zmysły (by wanhoff)

Tradycyjny tajski masaż Nuad Boran

Różni się od wszystkich europejskich, które znasz. Jest to dotyk opuszkami palców, jak również  mocny nacisk dłonią. To także ślizganie się łokciem i przedramieniem masażysty po twoim namaszczonym oliwką ciele. To  skręty twojego tułowia i fantazyjne zapętlenie kończyn. Wszystko powolne, finezyjne i może trwać godzinę lub więcej.

Tradycyjny tajski masaż leczniczy wykonują kobiety, natomiast masaż z elementami jogi i Ajurwedy – przeważnie mężczyźni.

W tajskim masażu  wielką rolę odgrywa nieznana europejczykom bliskość drugiej osoby, czyli masażysty, do którego musisz nabrać zaufania, rozluźnić się i być posłusznym jego ruchom, tak samo jak musisz być posłuszny partnerowi w tańcu – tylko wtedy tajski masaż będzie skuteczny. 

Sen Sip – dziesięć najważniejszych linii

Sztuka masażu przyszła do Tajlandii ze starożytnych Indii i Chin i została tu doprowadzona do perfekcji na przestrzeni tysiącletnich praktyk. Podobnie jak w krajach pochodzenia, tajski masaż  stymuluje w ciele ruch „wiatru życia”, który Hindusi nazywają praną, a Chińczycy – energią Qi.

10 najważniejszych linii Sen Sip,  które nadają kierunek „wiatrowi życia”,  przypomina chińskie meridiany w akupunkturze. Tajskie linie Sen Sip  tworzą 72 000 drobniejszych kanałów – tyle według Tajów ma każdy człowiek, ale nie wszystkie bywają drożne

Stres,  złe nawyki żywieniowe, nieprawidłowa postawa – wszystko to prowadzi  do blokady niektórych punktów na liniach Sen Sip. Uciskając te punkty lub rozciągając mięśnie w tych miejscach,  tajski masażysta zdejmie ci blokadę prany w kanale,  przywracając jej nieskrępowany ruch w całym ciele. Odczujesz przypływ łagodnej energii, która nada harmonię twoim emocjom i myślom, doda ci sił i twórczej energii. Poczujesz błogość – tę najdojrzalszą odmianę radości, która zbyt rzadko gości w naszych sercach.

Tajlandia | Sztuka masażu dotarła do Tajlandii ze starożytnych Chin i Indii
Tajlandia | Sztuka masażu dotarła do Tajlandii ze starożytnych Chin i Indii (by wanhoff)

Tajski masaż stemplami ziołowymi

Niewielki płócienny woreczek, ściśle wypełniony ziołami i przyprawami, artystycznie obwiązany sznurkiem, kształtem przypomina stempel. W środku znajdziemy m. in.: imbir, cynamonowiec kamforowy, trawę cytrynową, limonkę, liść eukaliptusa, kurkumę i jeszcze kilka innych rozdrobnionych ziół zupełnie nam nie znanych.

Zioła te mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, oczyszczające, uspokajające i antydepresyjne.

Masażyści wkładają stempel do parownika i jeszcze parującym delikatnie dotykają kilku podstawowych punktów ciała. W miarę stygnięcia woreczka, dotknięcia stają się coraz mocniejsze i dłuższe, przypominając rozkołysane ruchy dawno zapomnianej suszki, którą nasi dziadkowie osuszali atrament.

Tajlandia | Niektóre sposoby wyzwalania drzemiącej w nas energii mogą zadziwiać
Tajlandia | Niektóre sposoby wyzwalania drzemiącej w nas energii mogą zadziwiać (by tine72)

Doznania dotykowe i ciepło rozgrzanego ciała odchodzą na drugi plan, ustępując miejsca wrażeniom zapachowym.  Wonie egzotycznych ziół i olejków eterycznych mieszają się ze sobą, tworząc cudowną symfonię aromatów, które – tak jak w muzyce – nasilają się i gasną, aby powrócić po chwili w innej kompozycji.

Naukowcy twierdzą, że aż 75% naszych emocji stymulowanych jest przez docierające do nas zapachy. To dlatego masaż stemplami ziołowymi nie tylko głęboko rozgrzewa twoje ciało, odpręża je, ale również pozwała ci przeżyć całą gamę wspaniałych emocji, które z kolei ukoją i oczyszczą  twój umysł.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)