415
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Co wiemy o ludziach z Isaanu?0 out of 5 based on 0 voters.

Północno-wschodnie obszary Tajlandii, znane jako Isaan (także: Isan, Isarn, Issan) rzadko pojawiają się w planach zagranicznych wycieczek. Tymczasem region ten rośnie w siłę, jako miejsce niezdobyte jeszcze przez turystów, a kryjące prawdziwe skarby kultury i architektury.

Tajlandia | Isaan to najbiedniejszy i rzadko odwiedzany przez turystów region Tajlandii
Tajlandia | Isaan to najbiedniejszy i rzadko odwiedzany przez turystów region Tajlandii (by rwp-roger)

Przez całe stulecia na historię północno-wschodnich obszarów Tajlandii wpływały państwa sąsiednie: Laos i Kambodża. Tu właśnie mieściła się scena wojennych rozgrywek królów Tajlandii z kambodżańskimi i laotańskimi władcami, a teren często zmieniał swoją przynależność.

Nie pozostało to bez wpływu na etniczną przynależność mieszkańców Isaanu, których wyróżniają zarówno rysy twarzy, jak i mowa oraz zwyczaje.

Większa część tutejszej ludności to etniczni Laotańczycy, mówiący laotańskim dialektem, spokrewnionym z językiem tajskim. Wyróżnia ich drobna budowa ciała i charakterystyczne zadarte nosy.

Tajlandia | Muzycy z Nakhon Ratchasima
Tajlandia | Muzycy z Nakhon Ratchasima (by atomdocs)

Bardziej na wschód, w okolicy Buri Ram i Surin, na terenach należących niegdyś do Kambodży, zamieszkują etniczni Khmerowie. Mają oni mocniejszą budowę ciała, proste nosy i ogólnie nieco ciemniejszą karnację skóry niż Laotańczycy.

Gdyby zapytać którąś z tamtejszych dziewczyn, co chciałaby mieć najbardziej, to z pewnością odpowiedziałaby, że jaśniejszą skórę. Inaczej niż u nas, gdzie opalone ciało uchodzi za piękne. Dziewczyny, które całymi dniami pracują w polu i wystawione są na palące promienie słońca, próbują chronić się przed opalenizną chustkami i rękawiczkami.

Ludzie mówią tutaj gardłowym kambodżańskim dialektem, który pochodzeniem różni się zdecydowanie od języka tajskiego i laotańskiego.

Tajlandia | Grupa chłopców wśród khmerskich ruin w Phimai
Tajlandia | Grupa chłopców wśród khmerskich ruin w Phimai (by timparkinson)

Rząd nie lubi, kiedy mieszkańców Isaanu określa się mianem „Lao-Tajów”, a poza tym w Tajlandii słowo „Lao” ma wydźwięk pejoratywny. Jest synonimem biedy i typowo wiejskiej kultury – Isaan to najbiedniejszy region Tajlandii, gdzie główną gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Potwierdza to wspomnienie pewnego faranga, który wybierając się do miasta w stroju, zdaniem jego żony-Tajki „nieodpowiednim”, usłyszał, że „wygląda jak jakiś Lao”.

Gdyby zebrać kilka przykładów typowych przesłanek, którymi kierują się w życiu ludzie z Isaan, wyglądałoby to następująco:

  • życie we wspólnocie jest ważniejsze od sfery prywatnej
  • zarabianie pieniędzy jest ważniejsze niż zasady etyczne
  • łatwo i szybko jest ważniejsze niż mozolnie i dokładnie
  • miła pogawędka jest ważniejsza niż teoretyczna dyskusja
  • cechy zewnętrzne są ważniejsze niż wartości wewnętrzne
  • „teraz” jest ważniejsze niż planowanie przyszłości.

Nie trudno zauważyć, że pomimo codziennych trudności, biedy i nieurodzaju, mieszkańcy potrafią radzić sobie z przeciwnościami losu.

Próby integracji Isaanu z resztą Tajlandii napotykają na bierny opór mieszkańców, którzy chcą zachować własną kulturę i język.

Tajlandia | Produkcja jedwabiu w Isaan
Tajlandia | Produkcja jedwabiu w Isaan (by atomdocs)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)