410
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Czy Pattaya Beach zniknie za 5 lat? 0 out of 5 based on 0 voters.

Na skutek erozji piasków Pattaya Beach może w ciągu kolejnych 5 lat całkowicie zniknąć, tak przynajmniej twierdzi jeden z naukowców Uniwersytetu Chulalongkorn.

Tajlandia | Pattaya Beach
Tajlandia | Pattaya Beach (by jb_photos)

Kierownik naukowego Wydziału Badań Katastrof, Thanawat Jarupongsakul, opublikował dokument, który pokazuje, jak krytyczna jest sytuacja na plażach Pattaya.

Podstawową przyczyną szybko postępującej erozji jest zmieniony typ fal. Podczas gdy piasek plaż jest bez przerwy wypłukiwany, trwa coraz bardziej zacięta walka o zagospodarowanie pozostałych odcinków wybrzeża, aby sprostać zapotrzebowaniom turystów.

Jeszcze w 1952 r. łączna powierzchnia piaszczystych powierzchni na Pattaya Beach wynosiła więcej niż 96 000 m2 i mogła sięgać całe 36 metrów od wody. Do roku 2002 powierzchnia plaż spadła do 50 500 m2, podczas gdy droga do linii brzegowej skróciła się do 18,7 m. Co więcej, pomiary wykazują, że odcinki plaż w Pattaya mają w kilku miejscach zaledwie 4-5 metrów.

Tajlandia | Badania wykazują, że odcinki plaż w Pattaya mają w kilku miejscach zaledwie 4-5 metrów
Tajlandia | Badania wykazują, że odcinki plaż w Pattaya mają w kilku miejscach zaledwie 4-5 metrów (by anaktaro)

Jeśli nie zostaną podjęte rozsądne i długoterminowe działania zapobiegające erozji, istnieje ryzyko, że za około 5 lat w Pattaya nie będzie już żadnej plaży.  

Jak dalej wyjaśnia profesor Thanawat, Instytut Naukowy Zasobów Wodnych, Wydział Naukowy oraz morski dział Ministerstwa Transportu opracowały właśnie plan ratunkowy. Polega on na tym, że na ok. 5-kilometrowy odcinek wybrzeża trzeba przemieścić ponad 200 000 m3 piasku, aby linię wody odsunąć na mniej więcej 30 metrów.

Tajlandia | Podstawową przyczyną szybko postępującej erozji plaży jest zmieniony typ fal
Tajlandia | Podstawową przyczyną szybko postępującej erozji plaży jest zmieniony typ fal (by savannahgrandfather)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)