409
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Chiński Nowy Rok 20115.00 out of 5 based on 1 voters.

Luty upływa w Tajlandii pod znakiem niezwykle barwnych uroczystości związanych z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Są to drugie z kolei - po 1 stycznia i przed kwietniowym Songkran - noworoczne obchody w Krainie Uśmiechu.

Tajlandia | Obchody Chińskiego Nowego Roku na ulicach Bangkoku
Tajlandia | Obchody Chińskiego Nowego Roku na ulicach Bangkoku (by feserc)

Na ulice tajskich miast wylegają w tym czasie długie, kolorowe smoki i fantazyjne lwy. Uroczystościom towarzyszy parada z udziałem tych symbolicznych postaci narodu chińskiego.

Smok od wieków uważany jest za dobroczyńcę ludzkości, sprawcę deszczu, wiatru, ognia i  pór roku. Lew, podobnie w każdej kulturze, oznacza odwagę i stateczność. Różnego rodzaju procesje, występy muzyczne i taneczne oraz pokazy sztucznych ogni służą uświetnieniu Dnia Nowego Roku i zadośćuczynieniu dobroczynnym bóstwom.

Obchody Chińskiego Nowego Roku przypadają każdego roku mniej więcej między połową stycznia, a końcem lutego.

Najhuczniej święto to obchodzone jest w rejonie Bangkoku i Phuket, gdzie zamieszkuje liczna chińska mniejszość narodowa.

Oficjalna inauguracja obchodów Chińskiego Nowego Roku 2011 odbędzie się 3 lutego o 16.00 w bangkockim Chinatown (Yaowarat Road).

Obchody uroczystości w różnych zakątkach Tajlandii planowane są mniej więcej od 1 do 10 lutego.

Tegoroczne uroczystości będą wyjątkowe, ponieważ otwierają rok, w którym tajski monarcha kończy 84 lata i mija 36 rocznica zawarcia chińsko-tajskich stosunków dyplomatycznych.

Tajlandia | We wnętrzu smoka…
Tajlandia | We wnętrzu smoka… (by antwerpenR/Roger Price)

Centra tegorocznych uroczystości Chińskiego Nowego Roku:

Bangkok
W stolicy odbędzie szereg oficjalnych przemów otwierających święto, m.in. wystąpienie księżniczki Maha Chakri Sirindhorn, Ministra Turystyki i Sportu Tajlandii oraz Ministra Kultury Chińskiej Republiki Ludowej.

Już zdecydowanie mniej oficjalnie uczestnicy i goście będą mieli okazję obejrzeć bajeczne tańce smoka, pokazy fajerwerków, występy prezentujące kulturę Chin i Tajlandii oraz degustacje potraw z obu krajów.

Nakhon Ratchasima
3-5 lutego 2011
Uroczystości podkreśli oryginalny pomysł wystrojenia jednej z ulic Nakhon Ratchasima - Chumphon Road, tak aby wyglądała jak chińskie miasto Szanghaj.

Ayutthaya
4-8 lutego 2011
Obchody odbędą się już po raz piaty na terenie Starego Miasta Ayutthaya. Zorganizowano tu m.in. konkurs Miss Chińskiego Nowego Roku.

Suphan Buri
3-7 lutego 2011
Obchody obejmują m. in.: huczną ceremonię otwarcia, pokazy fajerwerków, koncerty chińskiej muzyki ludowej i pokaz narodowego tańca.

Ratchaburi
2-6 lutego 2011
Odbędzie się tu barwna parada, różnorodne pokazy dźwiękowo-świetlne oraz wybory Miss i Mistera Chińskiego Nowego Roku.

Phuket
8-10 lutego 2011
Uroczystości odbędą się tu pod znakiem „powrotu do przeszłości” miasta Phuket. Różnorodne wystawy i pokazy dotyczyły będą dawnego życia mieszkańców miasta, ich codziennych zajęć i ubioru. W odpowiedzi zaprezentuje się także chińskie miasto Suining.

Chiang Mai
4-6 lutego 2011
Zobaczymy tu m. in. gigantyczny kosz pomarańczy, pokazy sztuk walki - Kung Fu z Guangxi i pokaz tańca z udziałem ogniem oraz mitycznych postaci smoka i lwa.

Pozostałe uroczystości odbęda się także w Pattayi (3-5 lutego 2011), Nakhon Sawan (27 stycznia – 7 lutego 2011) i Hat Yai.

Źródło:
The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)