399
(Głosy: 5, średnia ocena 4.60 na 5)
Tajlandia zamyka nurkowiska, by chronić rafy koralowe4.60 out of 5 based on 5 voters.

Nie da się ukryć, że nurkowanie w lazurowych wodach Morza Andamańskiego jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w południowej Tajlandii. Wzmożony ruch turystyczny w tym rejonie stał się niestety jednym z czynników wpływających na pogorszenie stanu tutejszych raf koralowych.

Tajlandia | Rafy koralowe to bardzo delikatny ekosystem
Tajlandia | Rafy koralowe to bardzo delikatny ekosystem (by silkebaron)

Władze Tajlandii postanowiły więc wprowadzić ograniczenia mające na celu ochronę tego niezwykle delikatnego ekosystemu.

Niestety działania ochronne wiążą się głównie z zakazem nurkowania w niektórych rejonach Tajlandii, głównie w obrębie morskich parków narodowych w okolicach Krabi, Trang, Phang Nga i wysp Similan. Do tej pory zamknięto ok. 20 centrów nurkowych w tych rejonach.

Stan tamtejszych koralowców oceniony został jako wyjątkowo niepokojący, gorszy nawet od zniszczeń, jakie przyniosło tsunami w grudniu 2004 r., a ich rekonwalescencja może potrwać nawet pięć lat.

Obszary chronione oznaczone będą specjalnymi bojami.

Jednocześnie na terenach, gdzie stopień zniszczenia raf jest dużo mniejszy, otwierane są nowe nurkowiska zastępcze, tak więc nadmorska turystyka nie powinna ponieść żadnego uszczerbku.

Tajlandia | Władze Tajlandii postanowiły objąć ochroną przepiękny podwodny świat u wybrzeży Morza Andamańskiego
Tajlandia | Władze Tajlandii postanowiły objąć ochroną przepiękny podwodny świat u wybrzeży Morza Andamańskiego (by jonhanson)

Poza zakazem nurkowania zostanie wprowadzona także kampania edukacyjna, mająca na celu rozpowszechnienie wśród przewodników, turystów i lokalnej ludności wiedzy o koralowcach i możliwościach ich ochrony.

Czynnikami negatywnie wpływającymi na stan koralowców są głównie: wzrost temperatury wody morskiej do ponad 30 ° C, zanieczyszczenie wody związane z ruchem statków i innych urządzeń pływających, nielegalny połów sieciowy oraz działalność turystyczna w najbardziej popularnych rejonach wybrzeża.

Nurkowiska zamknięto głównie dlatego, aby mieć możliwość dogłębnego zbadania przyczyn niszczenia raf.

Nurkowanie wrakowe

Ciekawą alternatywą dla turystów nie wyobrażających sobie wakacji bez buszowania w morskich głębinach może być np. nurkowanie wrakowe w Pattayi u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej. W pobliskich wodach odnaleźć można aż trzy zatopione wraki: transportowiec Petchaburi Bremen z 1901 r., który zatonął w 1930 r. i znajduje się na głębokości 22 m; Transportowiec Khram zatopiony w 2003 specjalnie, w celu stworzenia nurkowiska, znajdujący się na głębokości ok. 30 m i transportowiec Harddeep, zatopiony w czasie II wojny światowej, położony na głębokości 25 m (więcej o nurkowaniu w Tajlandii).

Tajlandia | Choć zamknięto ok. 20 centrów nurkowych, otwierane są ośrodki zastępcze
Tajlandia | Choć zamknięto ok. 20 centrów nurkowych, otwierane są ośrodki zastępcze (by jeffrohr)

Źródła:
Thaizer.com

The Thailand Times

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)