340
(Głosy: 6, średnia ocena 5.00 na 5)
Uczta małp w Lopburi5.00 out of 5 based on 6 voters.

Każdego roku w listopadzie makaki jawajskie – słynni mieszkańcy Lopburi – mają swoje święto, podczas którego obficie obdarowywane są przeróżnymi smakołykami (np. owocami czy gotowanymi jajkami) i przymyka się oko na ich psoty.

Tajlandia | Lopburi zwane jest
Tajlandia | Lopburi zwane jest "miastem małp" (by atbaker)

Uczta małp bywa bardzo wytworna: usytuowania wśród świątynnych murów, wielodaniowa (z deserem włącznie) i zachowująca  wszelkie wymogi savoir-vivre'u, nie brak tu bowiem serwetek i obsługi kelnerskiej.

Święto Małp w Lop Buri odbywa się zwykle w ostatnią niedzielę listopada (24 listopada 2013 r.).

Lopburi (Lop Buri) położone jest w odległości ok. 150 km na północny-wschód od Bangkoku. Miasto to słynie przede wszystkim z zamieszkującej je imponującej populacji małp.  

Setki makaków żyją wśród murów dawnych świątyń i swobodnie biegają po mieście, sprytnie radząc sobie z ruchem ulicznym.

Tutejsze małpy osiedliły się niegdyś na terenie jednej ze świątyń kompleksu sakralnego Wat San Phra Kan, a konkretnie: wśród ruin Phra Prang Sam Yot. Ten pradawny khmerski okręg świątynny datowany na XI w.  dziś znany jest przede wszystkim jako rezerwat małp, a konkretnie – makaków jawajskich.

Tajlandia | Coroczna
Tajlandia | Coroczna "małpia uczta" (by atbaker)

Do Lopburi najłatwiej dotrzeć jest z dworca Hualamphong w Bangkoku. Pociągi odchodzą stąd w regularnych odstępach czasu, a podróż do „miasta małp” zajmie ok. 2-3 godziny.

Chociaż miejskie małpy są z reguły oswojone, należy pamiętać o tym, że potrafią drapać i gryźć. Makaki są także bardzo ciekawskie, dlatego turysta pragnący stanąć oko w oko ze słynnymi mieszkańcami Lopburi, musi być przygotowany np. na nachalne próby dostania się do jego plecaka.

Miejscowe znaki ostrzegawcze w języku tajskim i angielskim zwrócą nam także uwagę na pilnowanie swoich torebek, aparatów fotograficznych, butelek z wodą, a nawet… kanapek, które również mogą wzbudzić – często nadmierne – zainteresowanie małp.

Jeśli planujemy zostać na noc niech nie zdziwią nas także kraty w oknach hotelu czy restauracji, wstawione z wiadomych powodów.

Tajlandia | Huczne świętowanie bywa wyczerpujące
Tajlandia | Huczne świętowanie bywa wyczerpujące (by danelow)

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)