330
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Festiwale drugiej połowy października0 out of 5 based on 0 voters.

Październik to miesiąc zakończenia pory deszczowej w wielu regionach, z czym wiąże się także koniec buddyjskiego postu. W różnych miejscowościach odbywają się wówczas barwne uroczystości, którym towarzyszą tradycyjne wyścigi długich łodzi, parady woskowych rzeźb i pokazy świetlne.

 

Tajlandia | Festiwalowi w Sakhon Nakhon towarzyszy parada zamków z wosku
Tajlandia | Festiwalowi w Sakhon Nakhon towarzyszy parada zamków z wosku (by Thailand,Land of Smiles)

Sakhon Nakhon (19-23 października 2010)

Festiwal zamków z wosku w Sakon Nakhon i tradycyjne wyścigi długich łodzi

Wspaniały festiwal w Sakhon Nakhon, z towarzyszącą mu paradą zamków z wosku, odbywa się w zwykle w drugiej połowie października. W programie tej corocznej, rodzinnej imprezy, zawiera się przede wszystkim pokaz pięknie rzeźbionych, niezwykłych dzieł z wosku oraz procesja z ich udziałem. Te wspaniałe dzieła architektury, przed laty składane były w charakterze wotum w pobliskich świątyniach. Z czasem woskowe zamki stały się elementem wystaw i szerokim polem do popisu najzdolniejszych rzeźbiarzy. Festiwal ten uświetniają regaty długich łodzi, przedstawienia teatralne i pokazy lokalnego tańca zwanego „tańcem pawiego ogona”.

Surat Thani  (20-28 października 2010)

Festiwal Chak Phra & Thot Phapa

Są to dwa równoległe święta odbywające się w Surat Thani na rzece Tapi. Na dzień przed uroczystością, mieszkańcy prowincji zbierają się w celu wspólnych przygotowań, podczas których zajmują się przystrajaniem łodzi i tworzeniem innych dekoracji oraz umieszczaniem w odpowiednich miejscach wizerunków Buddy. Główną atrakcją Thot Phapa jest parada z posągiem Buddy, mająca miejsce na rzece. Następnie odbywa się uroczyste ofiarowanie darów: buddyjscy mnisi w odświętnych szatach w kolorze szafranu, znoszoną do świątyni różnego rodzaju ofiary. Całość festiwalu uświetniają oczywiście przeróżne występy artystyczne, pokazy i koncerty.

Tajlandia | Aż trudno uwierzyć, że ta budowla wykonana jest z wosku
Tajlandia | Aż trudno uwierzyć, że ta budowla wykonana jest z wosku (by Thailand,Land of Smiles)

Nong Khai (22-23 October 2010)

Koniec pory deszczowej i fenomen "Naga Fireball"

W związku z zakończeniem buddyjskiego postu i pory deszczowej, barwne święto Naga Fireball Festival odbywa się także w Nong Khai, wzdłuż rzeki Mekong. Jest to uroczystość mająca miejsce podczas pełni księżyca, której akompaniament stanowią wspaniałe fruwające latarnie i kule ognia wystrzeliwane z powierzchni rzeki i przecinające przestworza na wysokości nawet 300 metrów. Nocne niebo wypełniają wówczas kolorowe: czerwone, niebieskie, zielone i różowe plamki światła, które zawisają w powietrzu na około 10 sekund, po czym bezpowrotnie znikają.

Poza czysto wizualnym, rytuał ten ma oczywiście także duchowe podłoże, o którym przypominają mnisi recytujący mantry. Poza uroczystością główną, maja także miejsce imprezy towarzyszące, takie jak np. parada oświetlonych łodzi. Taniec kolorowych kul ognistych na wieczornym niebie najlepiej jest oglądać w godzinach od 18:00 do 02:00, a do najlepszych punktów obserwacyjnych należą: Ban Nam Pay, Ban Ta Muang, Taan Choom, Pahk Kaad, Kaeng Aa-Hong, Amphur Beung Kan, Wat Aa-Hong Sila Wart, Ban Aa-Hong, Tambon Ho Kham, Amphur Beung Kan, Amphur Phon Phisai Amphur Rattana Wapi District i Amphur Rak Kart.

Tajlandia | Mityczny wąż Naga
Tajlandia | Mityczny wąż Naga (by Thailand,Land of Smiles)

Chumphon (24-28 października 2010)

Tradycyjne wyścigi długich łodzi Lang Suan

Coroczny październikowy festiwal odbywa się także w miejscowości Chumphon. Miejscem, gdzie organizowane są regaty, jest rzeka Lang Suan. Festiwal ten, to kolejna okazja do wzięcia udziału we wspaniałym wyścigu tajskich łodzi i uświadomienia sobie po raz kolejny, iż zwycięstwo w jakiejkolwiek dziedzinie może przynieść jedynie wytężony wysiłek i zgrana współpraca w grupie. Na łodziach zasiadają bowiem całe drużyny, których każdy członek ma szczegółowo określoną rolę i stanowi kluczowe ogniwo, niezbędne dla powodzenia rejsu.

Nan (29-31 October 2010)

Tradycyjne wyścigi długich łodzi

Łodzie biorące udział w tym odbywającym się zwykle w dniach 23-24 X wyścigu, wyróżniają się spośród innych tajskich okrętów swą konstrukcją. Zbudowane są one z pojedynczego, ociosanego bala drewna i mogą pomieścić od 30 do 58 członków załogi. Owe obiekty wodne są bardzo pięknie rzeźbione na wzór bóstwa wężowego Nagi, którego głowa znajduje się na dziobie, a ogon na rufie okrętu. Boki łodzi, stanowiące odpowiednio tułów stwora, są bardzo kolorowe i bogato ozdobione malowidłami i złotem. Regaty odbywają się ku czci Nagi, który jako „sprawca” deszczu, zapewnia żyzną ziemię w delcie rzeki Nan.

Tajlandia | Wielu uroczystościom towarzyszą tradycyjne wyścigi długich łodzi
Tajlandia | Wielu uroczystościom towarzyszą tradycyjne wyścigi długich łodzi (by blaisemachin)




Zainteresować Cię również mogą ...



Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)