25 października 2010
Październik to miesiąc zakończenia pory deszczowej w wielu regionach, z czym wiąże się także koniec buddyjskiego postu. W różnych miejscowościach odbywają się wówczas barwne uroczystości, którym towarzyszą tradycyjne wyścigi długich łodzi, parady woskowych rzeźb i pokazy świetlne.
Tajlandia | Festiwalowi w Sakhon Nakhon towarzyszy parada zamków z wosku (by Thailand,Land of Smiles)
Sakhon Nakhon (19-23 października 2010)
Festiwal zamków z wosku w Sakon Nakhon i tradycyjne wyścigi długich łodzi
Wspaniały festiwal w Sakhon Nakhon, z towarzyszącą mu paradą zamków z wosku, odbywa się w zwykle w drugiej połowie października. W programie tej corocznej, rodzinnej imprezy, zawiera się przede wszystkim pokaz pięknie rzeźbionych, niezwykłych dzieł z wosku oraz procesja z ich udziałem. Te wspaniałe dzieła architektury, przed laty składane były w charakterze wotum w pobliskich świątyniach. Z czasem woskowe zamki stały się elementem wystaw i szerokim polem do popisu najzdolniejszych rzeźbiarzy. Festiwal ten uświetniają regaty długich łodzi, przedstawienia teatralne i pokazy lokalnego tańca zwanego „tańcem pawiego ogona”.
Surat Thani (20-28 października 2010)
Festiwal Chak Phra & Thot Phapa
Są to dwa równoległe święta odbywające się w Surat Thani na rzece Tapi. Na dzień przed uroczystością, mieszkańcy prowincji zbierają się w celu wspólnych przygotowań, podczas których zajmują się przystrajaniem łodzi i tworzeniem innych dekoracji oraz umieszczaniem w odpowiednich miejscach wizerunków Buddy. Główną atrakcją Thot Phapa jest parada z posągiem Buddy, mająca miejsce na rzece. Następnie odbywa się uroczyste ofiarowanie darów: buddyjscy mnisi w odświętnych szatach w kolorze szafranu, znoszoną do świątyni różnego rodzaju ofiary. Całość festiwalu uświetniają oczywiście przeróżne występy artystyczne, pokazy i koncerty.
Tajlandia | Aż trudno uwierzyć, że ta budowla wykonana jest z wosku (by Thailand,Land of Smiles)
Nong Khai (22-23 October 2010)
Koniec pory deszczowej i fenomen "Naga Fireball"
W związku z zakończeniem buddyjskiego postu i pory deszczowej, barwne święto Naga Fireball Festival odbywa się także w Nong Khai, wzdłuż rzeki Mekong. Jest to uroczystość mająca miejsce podczas pełni księżyca, której akompaniament stanowią wspaniałe fruwające latarnie i kule ognia wystrzeliwane z powierzchni rzeki i przecinające przestworza na wysokości nawet 300 metrów. Nocne niebo wypełniają wówczas kolorowe: czerwone, niebieskie, zielone i różowe plamki światła, które zawisają w powietrzu na około 10 sekund, po czym bezpowrotnie znikają.
Poza czysto wizualnym, rytuał ten ma oczywiście także duchowe podłoże, o którym przypominają mnisi recytujący mantry. Poza uroczystością główną, maja także miejsce imprezy towarzyszące, takie jak np. parada oświetlonych łodzi. Taniec kolorowych kul ognistych na wieczornym niebie najlepiej jest oglądać w godzinach od 18:00 do 02:00, a do najlepszych punktów obserwacyjnych należą: Ban Nam Pay, Ban Ta Muang, Taan Choom, Pahk Kaad, Kaeng Aa-Hong, Amphur Beung Kan, Wat Aa-Hong Sila Wart, Ban Aa-Hong, Tambon Ho Kham, Amphur Beung Kan, Amphur Phon Phisai Amphur Rattana Wapi District i Amphur Rak Kart.
Tajlandia | Mityczny wąż Naga (by Thailand,Land of Smiles)
Chumphon (24-28 października 2010)
Tradycyjne wyścigi długich łodzi Lang Suan
Coroczny październikowy festiwal odbywa się także w miejscowości Chumphon. Miejscem, gdzie organizowane są regaty, jest rzeka Lang Suan. Festiwal ten, to kolejna okazja do wzięcia udziału we wspaniałym wyścigu tajskich łodzi i uświadomienia sobie po raz kolejny, iż zwycięstwo w jakiejkolwiek dziedzinie może przynieść jedynie wytężony wysiłek i zgrana współpraca w grupie. Na łodziach zasiadają bowiem całe drużyny, których każdy członek ma szczegółowo określoną rolę i stanowi kluczowe ogniwo, niezbędne dla powodzenia rejsu.
Nan (29-31 October 2010)
Tradycyjne wyścigi długich łodzi
Łodzie biorące udział w tym odbywającym się zwykle w dniach 23-24 X wyścigu, wyróżniają się spośród innych tajskich okrętów swą konstrukcją. Zbudowane są one z pojedynczego, ociosanego bala drewna i mogą pomieścić od 30 do 58 członków załogi. Owe obiekty wodne są bardzo pięknie rzeźbione na wzór bóstwa wężowego Nagi, którego głowa znajduje się na dziobie, a ogon na rufie okrętu. Boki łodzi, stanowiące odpowiednio tułów stwora, są bardzo kolorowe i bogato ozdobione malowidłami i złotem. Regaty odbywają się ku czci Nagi, który jako „sprawca” deszczu, zapewnia żyzną ziemię w delcie rzeki Nan.
Tajlandia | Wielu uroczystościom towarzyszą tradycyjne wyścigi długich łodzi (by blaisemachin)
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...