325
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Procesja świecących łodzi na rzece Mekong (16-24 października 2010, Nakhon Phanom)0 out of 5 based on 0 voters.

Malownicza procesja „świecących łodzi” odbywa się zwykle w połowie października. Uroczystość planowana jest w okolicy piętnastego dnia „przybywania księżyca” i kończy się wraz z pierwszym dniem tzw. „księżyca ubywającego”. W ten sposób mieszkańcy regionu Nakhon Phanom chcą uczcić koniec buddyjskiego postu.

Tajlandia | Illuminated Boat Procession czyli festiwal świecących łodzi w Nakhon Phanom
Tajlandia | Illuminated Boat Procession czyli festiwal świecących łodzi w Nakhon Phanom (by mrhuevo)

W czasie obchodów festiwalu mieszkańcy prowincji Nakhon Phanom (w północno-wschodniej Tajlandii) dzielą się na grupy (khums), a następnie nadają sobie nazwę związaną z pobliskim watem (np. jeśli zamieszkują okolice Wat Klang, nazywają się: „Khum Wat Klang”). Poszczególne grupy konkurują ze sobą w przeróżnych zawodach: wyścigach łodzi (suang huea), konkursie na budowę zamków z wosku i podczas wieńczącej święto procesji.

Akt wpłynięcia na wodę pięknie przystrojonych w kwiaty, świece i lampiony łodzi, za którymi unosi się zapach kadzidełek, nosi nazwę „kan lai rua fai”. Ostatni człon tej nazwy – „rua fai” oznacza kadłub łodzi z drzewa bananowca lub bambusa, po brzegi wypełnionej różnego rodzaju ofiarami.

Tajlandia | Obchodom święta towarzyszą pokazy sztucznych ogni
Tajlandia | Obchodom święta towarzyszą pokazy sztucznych ogni (by anahitox)

Bambusowe łodzie oświetlone świecami zostały jednak w miarę upływu lat i postępu techniki zastąpione wymyślnymi konstrukcjami będącymi prawdziwymi arcydziełami iluminacji. Tym sposobem pradawny rytuał zmienił się we współzawodnictwo w stworzeniu jak najpiękniejszej świecącej jednostki pływającej. Konstruktorom nie brak pomysłowości, rozmachu i ekstrawagancji.

Coroczną uroczystość w Nakhon Phanom uświetniają koncerty, gry, festyny, wystawy lokalnej twórczości artystycznej i nocne pokazy sztucznych ogni.

Dzień zakończenia buddyjskiego postu nosi nazwę Awk Phansa i w różnych regionach obchodzony bywa inaczej.

Tajlandia | Konstruktorzy iluminujących łodzi prześcigają się w swojej pomysłowości
Tajlandia | Konstruktorzy iluminujących łodzi prześcigają się w swojej pomysłowości (by anahitox)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)