324
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia na bosaka5.00 out of 5 based on 1 voters.

W Tajlandii istnieje szereg różnych nakazów i zakazów, z którymi raczej nie spotkamy się w Europie, jak chociażby tabliczki informujące o konieczności zdjęcia obuwia przed wejście do danego budynku.

Tajlandia | Stosy butów przed światynią Wat Prathat Doi Suthep
Tajlandia | Stosy butów przed światynią Wat Prathat Doi Suthep (by stibbons)

Ponieważ Tajowie są bardzo tolerancyjni i wyrozumiali wobec turystów wywodzących się z innych kręgów kulturowych, większość drobnych gaf ujdzie nam płazem. Warto jednak respektować lokalne zwyczaje, aby zaskarbić sobie sympatię mieszkańców kraju, który odwiedzamy.

Jednym z codziennych sposobów okazywania szacunku jest prosty, niewymagający gest zdjęcia obuwia przed przekroczeniem progu czyjegoś domu lub świątyni.

Tajlandia | Zdejmij buty!
Tajlandia | Zdejmij buty! (by alex-s)

W świątyni...

Głównym celem niemal wszystkich przybywających do Tajlandii turystów są wspaniałe buddyjskie świątynie, a przekraczając progi przybytku Buddy, koniecznie powinniśmy zdając buty.

W wielu miejscach tego typu znajdują się tabliczki informujące o odpowiednim postępowaniu, jeśli jednak nigdzie nie znajdziemy znaku przypominającego o zdjęciu obuwia, wystarczy przyjrzeć się Tajom odwiedzającym świątynię i postępować tak jak oni.

W tajskim domu...

Bez względu na to czy przekraczamy próg skromnego, czy wytwornego domostwa, powinniśmy zdjąć buty.
Jeśli tego nie zrobimy, dla gospodarza będzie to oznaczało brak szacunku.

Czasem zdarza się, że gospodarze, zaznajomieni z kulturą europejską każą nam nie kłopotać się o buty, jeśli jednak mimo tych zapewnień, sami zostawiają je u progu, w dobrym smaku jest postąpić tak samo.

Tajlandia | Buty pozostawione przez grupę uczniów
Tajlandia | Buty pozostawione przez grupę uczniów (by andrewcurrie )

W sklepie...

W niektórych kafejkach internetowych, mniejszych sklepach i butikach, można się spotkać z koniecznością zdjęcia obuwia. Takie miejsca łatwo poznać po licznych butach pozostawionych u wejścia przez innych znajdujących się wewnątrz klientów.

Jeśli nie mamy pewności czy trzeba zdjąć buty, a w sklepie nie ma żadnych klientów, wystarczy przyjrzeć się czy właściciel ma buty na nogach i wziąć z niego przykład.

Magia progu

Jeśli odwiedzamy jakiś budynek, starajmy się nie stawać na jego progu. Wystarczy go po prostu przestąpić. W wierzeniach Tajów (z resztą nie tylko, także w naszej kulturze ludowej odnaleźć można podobne przekonania) dom i jego obejście, a więc także i próg, zamieszkują liczne duchy.

Jeśli nadepniemy na próg, możemy zdenerwować przebywającego tam akurat ducha, który następnie skieruje swoją złość na mieszkańców domu.

Tajlandia | Napis przypominający o zdjęciu obuwia
Tajlandia | Napis przypominający o zdjęciu obuwia (by alex-s)

Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)