324
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia na bosaka5.00 out of 5 based on 1 voters.

W Tajlandii istnieje szereg różnych nakazów i zakazów, z którymi raczej nie spotkamy się w Europie, jak chociażby tabliczki informujące o konieczności zdjęcia obuwia przed wejście do danego budynku.

Tajlandia | Stosy butów przed światynią Wat Prathat Doi Suthep
Tajlandia | Stosy butów przed światynią Wat Prathat Doi Suthep (by stibbons)

Ponieważ Tajowie są bardzo tolerancyjni i wyrozumiali wobec turystów wywodzących się z innych kręgów kulturowych, większość drobnych gaf ujdzie nam płazem. Warto jednak respektować lokalne zwyczaje, aby zaskarbić sobie sympatię mieszkańców kraju, który odwiedzamy.

Jednym z codziennych sposobów okazywania szacunku jest prosty, niewymagający gest zdjęcia obuwia przed przekroczeniem progu czyjegoś domu lub świątyni.

Tajlandia | Zdejmij buty!
Tajlandia | Zdejmij buty! (by alex-s)

W świątyni...

Głównym celem niemal wszystkich przybywających do Tajlandii turystów są wspaniałe buddyjskie świątynie, a przekraczając progi przybytku Buddy, koniecznie powinniśmy zdając buty.

W wielu miejscach tego typu znajdują się tabliczki informujące o odpowiednim postępowaniu, jeśli jednak nigdzie nie znajdziemy znaku przypominającego o zdjęciu obuwia, wystarczy przyjrzeć się Tajom odwiedzającym świątynię i postępować tak jak oni.

W tajskim domu...

Bez względu na to czy przekraczamy próg skromnego, czy wytwornego domostwa, powinniśmy zdjąć buty.
Jeśli tego nie zrobimy, dla gospodarza będzie to oznaczało brak szacunku.

Czasem zdarza się, że gospodarze, zaznajomieni z kulturą europejską każą nam nie kłopotać się o buty, jeśli jednak mimo tych zapewnień, sami zostawiają je u progu, w dobrym smaku jest postąpić tak samo.

Tajlandia | Buty pozostawione przez grupę uczniów
Tajlandia | Buty pozostawione przez grupę uczniów (by andrewcurrie )

W sklepie...

W niektórych kafejkach internetowych, mniejszych sklepach i butikach, można się spotkać z koniecznością zdjęcia obuwia. Takie miejsca łatwo poznać po licznych butach pozostawionych u wejścia przez innych znajdujących się wewnątrz klientów.

Jeśli nie mamy pewności czy trzeba zdjąć buty, a w sklepie nie ma żadnych klientów, wystarczy przyjrzeć się czy właściciel ma buty na nogach i wziąć z niego przykład.

Magia progu

Jeśli odwiedzamy jakiś budynek, starajmy się nie stawać na jego progu. Wystarczy go po prostu przestąpić. W wierzeniach Tajów (z resztą nie tylko, także w naszej kulturze ludowej odnaleźć można podobne przekonania) dom i jego obejście, a więc także i próg, zamieszkują liczne duchy.

Jeśli nadepniemy na próg, możemy zdenerwować przebywającego tam akurat ducha, który następnie skieruje swoją złość na mieszkańców domu.

Tajlandia | Napis przypominający o zdjęciu obuwia
Tajlandia | Napis przypominający o zdjęciu obuwia (by alex-s)

Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...Komentarze  

 
0 #2 duvkulla 2010-10-25 19:35
Zwyczaj zdejmowania butów jest związany z tym, że Tajowie mieszkają w swoich domach głównie na podłodze, a nie na krzesłach, fotelach, kanapach. Na podłodze podaje się potrawy i napoje, chociaż nie brakuje w rzeczywistości ani stołu, ani mebli do siedzenia – tak jest po prostu przyjemniej posiedzieć. Czystość podłogi jest oczywiście bezwzględnie zachowana i właściwie nie wypada nawet włazić do domu w butach z ulicy.
Cytować
 
 
0 #1 Tety 2010-10-15 16:37
w mniejszych guesthousach też trzeba zdjąć obuwie - zazwyczaj zostawia się buty na dole, a na górę do pokoju wchodzi się na bosaka. Jak ktoś bardzo się boi o swoje "sandałki", to można je zdjąć i zabrać ze sobą do pokoju - ale za każdym razem budzi to olbrzymie zdziwienie i niedowierzanie Tajów ("przecież nikt tego nie weźmie" - tak chyba sobie myślą i mają rację - nic nie ginie)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)