321
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Kąpiel Buddy - Festiwal Um Phra Dam Nam (6-10 października 2010)0 out of 5 based on 0 voters.

Święto to odbywa się co roku w Phetchabun (stolicy jednej z północnych prowincji Tajalndii, noszącej tę samą nazwę), mniej więcej na przełomie września i października.

Tajlandia | Wyjątkowa uroczystość w prowincji Phetchabun
Tajlandia | Wyjątkowa uroczystość w prowincji Phetchabun (by Healthcorners)

Obchody uroczystości

Ceremonia rozpoczyna się o pierwszej po południu, kiedy to mieszkańcy miasta urządzają swemu bóstwu – posągowi Phra Buddha Maha Thammaracha - coroczną wycieczkę.

Posąg Buddy obnoszony jest po mieście w uroczystej procesji, a następnie umieszczany pod świątynią, gdzie można oddać mu hołd i złozyć w ofierze symboliczny listek z cienkiej warstwy złota. Na co dzień miejscem przechowywania posągu jest Wat Trai Phum.

Drugiego dnia uroczystości ludzie składają jałmużnę mnichom, co jest charakterystycznym elementem większości buddyjskich świąt, a następnie biorą udział w naprawdę zaskakującym i bardzo ciekawym obrzędzie, podczas którego gubernator prowincji Phetchabun, z wizerunkiem bóstwa w swych rękach, zanurza się w pobliskiej rzece Pa Sak.

Tajlandia | Coroczna rytualna kąpiel Buddy
Tajlandia | Coroczna rytualna kąpiel Buddy (by Healthcorners)

Jeżeli sprawujący władzę zgodzi się na tak wielki gest i poświęcenie, zapewni swoim poddanym szczęście, obfite deszcze, płodność i urodzaj. Po ceremonii, woda w rzece jest uważana jest za świętą, w rezultacie czego ludzie masowo urządzają sobie w niej kąpiele lub gromadzą ją w butelkach.

Na koniec Phra Buddha Maha Thammaracha odstawiany jest na swoje miejsce w kaplicy, przez której ściany słyszeć może odgłosy modlitw, zabaw i śpiewów odbywających się wieczorem w mieście.

Historia posągu

Historia tego posągu jest wyjątkowa, gdyż około 400 lat temu grupa rolników znalazła go w rzecze Pa Sak. Na miejsce przechowywania rzeźby wybrano Wat Trai Phum.

Miejscowa legenda głosi, że posąg Buddy już dwukrotnie zniknął ze świątyni i ponownie został odnaleziony w falach rzeki. W związku z tym woda stała się ważnym motywem obchodów święta związanego z tym wizerunkiem Buddy.

Tajlandia
Tajlandia | Festiwal Um Phra Dam Nam jest najważniejszym świetem prowincji Phetchabun (by Healthcorners)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)