309
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Wrześniowe wyścigi długich łodzi0 out of 5 based on 0 voters.

Wrzesień kojarzy się nam z początkiem jesieni, Tajom zaś – z wyścigami łodzi. Tego typu atrakcje mają miejsce w wielu miejscowościach położonych głównie wzdłuż rzeki Chao Phraya i licznych jej dopływów, m.in. Nan i Ping.

Tajlandia | Wrzesień to miesiąc, w którym wody tajskich rzek opanowują długie łodzie przeróżnych kolorów i kształtów
Tajlandia | Wrzesień to miesiąc, w którym wody tajskich rzek opanowują długie łodzie przeróżnych kolorów i kształtów (by fitri-agung)

Trochę historii

Regaty odbywają się przy udziale tradycyjnych długich łodzi tajskich. Niegdyś były one budowane w celu przenoszenia posągu Buddy w trakcie procesji odbywających się drogą wodną. Łodzie te były także przeznaczane do zawodów, w których zwycięstwo przynosiło chwałę całej wiosce lub zespołowi świątynnemu, który wystawił zawodników do konkursu.

Długie łodzie o gładkiej powierzchni były zwykle żłobione w masywnym pniu drzewa, a za siedzenia dla wioślarzy służyły drewniane deski. Przed każdymi zawodami łódź była na świeżo odmalowywana we wzory zaczerpnięte z tajskiej mitologii. Poddawało się ją także procesowi woskowania, aby zniwelować opór wody, a tym samym zwiększyć jej prędkość.

Załoga

Każda długa łódź biorąca udział w regatach mieści załogę liczącą od trzech do trzydziestu lub nawet więcej osób. W zależności od święta, z okazji którego organizuje się regaty, poszczególne drużyny mogą składać się z samych mężczyzn, z samych kobiet lub mogą być zespołami mieszanymi.

Każdy członek załogi jest skrupulatnie dobierany przez właściciela łodzi i dokładnie szkolony przed wyruszeniem w rejs (nawet z miesięcznym wyprzedzeniem). Także rozlokowanie poszczególnych wioślarzy na łodzi nie jest przypadkowe, każdemu przydzielone jest jego stałe miejsce naprzeciwko osoby o podobnych warunkach fizycznych. Najbardziej odpowiedzialną pozycję zajmują członkowie załogi obsadzeni na dziobie i rufie okrętu, gdyż w dużej mierze od ich decyzji i zręczności uzależnione jest  zwycięstwo.

Tajlandia | Tradycyjna długa łódź w trakcie trwania wyścigu
Tajlandia | Tradycyjna długa łódź w trakcie trwania wyścigu (by krashkraft)

Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym imprezom września:

Wyścigi długich łodzi w Phichit (4-5 września 2010)

Są to coroczne regaty żeglarskie, odbywające się zwykle w pierwszym tygodniu września na rzece Nan. Podczas tej imprezy długie drewniane łodzie przemierzają rzekę w takt energicznie uderzających o taflę wody wioseł. Sportowcom wtórują rozentuzjazmowane okrzyki pozostałych na lądzie kibiców. Najbardziej uroczystym jest oczywiście moment dotarcia do celu.

Regaty w Phitsanulok (18-19 września 2010)

Regaty te odbywają się na rzece Nan, wzdłuż trasy: Wat Phra Si Rattana Mahathat Woramahawihan – Phitsanulok, mniej więcej w połowie września.

Rejs rozpoczyna się zwykle o godzinie 10:00. Tuż przed wypłynięciem pięknie ozdobionych łodzi, składana jest ofiara ku czci Mae Ya Nang Ruea, czyli matki Ramy Khamphaenga, wyobrażanej zwykle w postaci idola o białej twarzy i długich włosach.

Wspaniałe dekoracje, przekraczające niejednokrotnie gabaryty łodzi, nie pomogą niestety w zdobyciu zwycięstwa, gdyż w chwili dotarcia do mety, znaczenie ma jedynie długość właściwego kadłuba.

Podczas trwania wyścigu w samym Phitsanulok odbywa się wiele imprez towarzyszących: targi, parady i przedstawienia teatralne.

Tajlandia | Tak z pewnością czują się wioslarze
Tajlandia | Tak z pewnością czują się wioslarze (by friedwater )

Wyścigi łodzi w Ajutthaja (19 września 2010)

Zarówno miejscowi, jak i turyści przybyli do Ajutthaja mogą wziąć udział we wspaniałych regatach tzw. swan boats (czyli „łodzi-łabędzi” o bardzo długich i wąskich łodzi o zaokrąglonym dnie, poruszanych siłą mięśni człowieka), odbywających się mniej więcej w połowie września.

Wyścigi rozgrywają się w dwóch kategoriach:

  • Swan International Boat Race - z udziałem 22 wioślarzy
  • Traditional Thai Long Boat Races - z udziałem od 30 do 55 wioślarzy

Imprezom sportowym tradycyjnie towarzyszą ciekawe wydarzenia kulturalne zorganizowane w Bangsai Arts and Crafts Center.

Międzynarodowy wyścig łodzi Ko-Lae (22-23 września 2010)

Odbywają się one wzdłuż rzeki Bang Nara w prowincji Narathiwat.

Łodzie typu „Ko-Lae” są tradycyjną formą niewielkich statków rybackich, charakterystyczną dla malajskich społeczności zamieszkujących południową Tajlandię.

Są to zwykle długie obiekty pływające zbudowane z drewnianych desek o wysokim dziobie i rufie. Podczas święta łodzie te są bogato i kolorowo przystrajane wizerunkami stworów z lokalnych przypowieści i legend. Z kadłubów spoglądają na nas wówczas: bóg-małpa Hanuman – oddany sługa Ramy, bóstwo wężowe Naga – mieszkaniec podziemnego miasta i stróż jego skarbów, a także lwie pyski, węże i mitologiczne ptaki.

Uzdolnieni tajscy artyści, ozdabiając okręty od dziobu aż po samą rufę, nie posługują się żadnymi uprzednio przygotowanymi szablonami czy kalkami.

Regaty łodzi „Ko-Lae” po raz pierwszy zorganizowano w 1976 r. na cześć Ich Wysokości Króla i Królowej Tajlandii, którzy przybyli z wizytą do Narathiwat. Od tego czasu uroczystość ta stała się coroczną, bardzo popularną atrakcją prowincji. W 2005 roku np. uczestnikami wyścigu były drużyny zaproszone m. in.: z Malezji, Singapuru, Indonezji, Brunei i Filipin.

W programie tej, odbywającej się zwykle w przedostatnim tygodniu września, imprezy znajdują się ponadto: wielka parada udekorowanych statków, różnego rodzaju koncerty, spektakle kulturalne oraz wspaniały jarmark lokalnych produktów i potraw prowincji Narathiwat.

Tajlandia | Długie łodzie współtworzą najbardziej malownicze z tajskich widoków
Tajlandia | Długie łodzie współtworzą najbardziej malownicze z tajskich widoków (by rene_ehrhardt)

W oparciu o:
The Tourism Authority of Thailand
http://www.tourismthailand.org

The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)