275
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Buddyjskie święto Asalha Puja (22-26 lipca 2010) 0 out of 5 based on 0 voters.

W uroczystych obchodach Asalha Puja (inne nazwy: Asanha Puja, Asarnha Bucha)  biorą udział świątynie i klasztory buddyjskie z terenu całego kraju. Święto to upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę swojego pierwszego dyskursu w Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach).

Tajlandia | Budda i jego pierwsi uczniownie w Parku Jeleni
Tajlandia | Budda i jego pierwsi uczniownie w Parku Jeleni (by jeffmcneill)

Asalha jest ósmym miesiącem księżycowym w dawnym kalendarzu indyjskim, przypadającym zazwyczaj w lipcu. Oświecenie Buddy odbyło się w dniu pełni księżyca w miesiącu Vesakha (szóstym miesiącu księżycowym w kalendarzu indyjskim).

Uroczystość otwiera zwykle jałmużna - we wczesnych godzinach porannych setki mnichów otrzymują do swych miedzianych miseczek różne dary. O godzinie 9:00 rozpoczynają się buddyjskie obrzędy religijne, a wśród nich pieśni i medytacja Vipassana.

Pierwsze wykłady Buddy mają ogromne znaczenie, gdyż nastąpiły tuż po jego oświeceniu i w związku z tym uznaje się za zawierające esencję wszystkich późniejszych nauk.

Przyjmuje się, że od tej pory buddyzm oficjalnie stał się religią. Dogłębne badania i studia nad pierwszym dyskursem Buddy są obowiązkiem każdego mnicha, gdyż stanowi on podstawę dalszych nauk Wielkiego Oświeconego i nadaje im odpowiedni kontekst.

Tajlandia | W Tajlandii Asalha Puja jest świętem państwowym
Tajlandia | W Tajlandii Asalha Puja jest świętem państwowym (by Mr. Peerapat Wimolrungkarat)

Jak podaje legenda, jeden z przyjaciół Buddy - Kondañña, zrozumiawszy dokładnie cały przekaz pierwszego kazania Mistrza, zapragnął pozostać jego uczniem. Tak pojawił się pierwszy buddyjski mnich i od tej pory również w dniu Asalha Puja wybiera się nowych mnichów.

Istnieje wiele sposobów celebracji tego wyjątkowego wśród wyznawców buddyzmu dnia, ale najważniejszym punktem uroczystości pozostaje wyśpiewanie tekstu pierwszej nauki Buddy, często w jej oryginalnym języku – pali, zwane Dhamma Cakka Sutta (Kazanie o Wprawieniu w Ruch Koła Dharmy).

Asalha jest także miesiącem, w którym urodził się syn Buddy - Rahula i jest to czas wielkiego wyrzeczenia Buddy, kiedy to zrezygnował on z wszystkich przywilejów królewskich i zdecydował się na życie w świętości.

Dzień Asalha Puja jest także symbolicznym początkiem pory deszczowej, a także buddyjskiego „Wielkiego Postu”, który trwa przez trzy miesiące.

Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości
Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości (by h.koppdelaney's buddy icon h.koppdelaney)

Źródło:
The Thailand Times

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)