245
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Filologia wietnamsko-tajska na UAM5.00 out of 5 based on 2 voters.

Każdy maturzysta jeszcze przed odebraniem wyników egzaminu dojrzałości zastanawia się, jaki wybrać kierunek swojej dalszej edukacji. Jak wszyscy dobrze wiedzą, warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, gdyż może ona wywrzeć znaczny wpływ na późniejsze dorosłe życie. A może by tak skierować swoje kroki ku filologiom azjatyckim?

Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów?
Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? (by lisadragon)

Aktualizacja: w roku akademickim 2012/2013 kierunek studiów „Filologia Wietnamsko-Tajska” został przekształcony w kierunek „Filologia Wietnamska”. Języka tajskiego można się uczyć w ramach innego kierunku w Instytucie Językoznawstwa UAM: Etnolingwistyki.

Poniższe informacje dotyczą studiowania obu języków (wietnamskiego i tajskiego) razem wziętych, ale jesteśmy pewni, że atmosfera na uczelni nie uległa zmianie i artykuł nadal jest aktualny – musimy tylko pamiętać o zaistniałym podziale:

Z morza uczelnianych ofert warto wybrać tę, która charakteryzuje się prestiżem, unikalnością i możliwościami zarówno stypendialnymi, jak i późniejszej pracy.  Mamy dziś do zaoferowania wszystkim przyszłym żakom, ofertę która spełnia wszystkie te warunki. Kierunek unikalny na skalę krajową a nawet europejską.

Zapraszamy do studiowania filologii wietnamsko-tajskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Filologia wietnamsko-tajska jest zasadniczo młodym kierunkiem, gdyż została otwarta w roku akademickim 2004/2005.

Studia na tym kierunku dzielą się na licencjackie – 3 letnie oraz magisterskie – 2 letnie.

Także działalność pozanaukowa wiettaj rozwija się bardzo prężnie
Poznań | Działalność pozanaukowa wiettaj rozwija się bardzo prężnie

Jak się studiuje?

To co najbardziej interesuje przyszłych studentów, to odpowiedź na pytanie: „Jak się studiuje?”. Tutaj warto spojrzeć na program studiów. W porównaniu z niektórymi innymi kierunkami - wiettaj - bo tak potocznie nazywana jest ta filologia, oferuje bogatą gamę zajęć, które mogą zaciekawić studentów.

Oprócz oczywiście nauki dwóch języków azjatyckich od podstaw: wietnamskiego oraz tajskiego, jest możliwość studiowania języka angielskiego lub niemieckiego.

Dodatkowo studenci uczęszczają na zajęcia z historii Wietnamu i Tajlandii, a także kultury i literatury tych obszarów.

Poznań | Wydział Neofilologii UAM, na którym znajduje się Filologia wietnamsko-tajska
Poznań | Wydział Neofilologii UAM, na którym znajduje się Filologia wietnamsko-tajska

Zagraniczne stypendia

Co wyróżnia owe studia, to możliwość wyjechania na stypendium roczne bądź półroczne do Tajlandii i Wietnamu. Praktycznie każdy student filologii wietnamsko-tajskiej w ciągu 5 lat studiów ma szansę wyjazdu. W Wietnamie studenci uczą się na uniwersytecie w Ha Noi, zaś w Tajlandii goszczeni są na Uniwersytecie Rajamangala w mieście Thanyaburi (ok. 20 km od Bangkoku).

Działalność pozanaukowa

Warto dodać, że nie samą nauką żyje student. Studenci filologii wietnamsko-tajskiej bardzo aktywnie włączają się w przygotowania Dni Kulturowych Wietnamu oraz Tajlandii. Podczas takiego dnia studenci wygłaszają naukowe referaty, pokazują zdjęcia i opowiadają o swoich wyjazdach do Azji, prezentują tradycyjne tańce wietnamskie i tajskie.

Studenci podczas obchodów Dnia Tajlandii na UAM
Poznań | Studenci podczas obchodów Dnia Tajlandii na UAM

Dzięki tak aktywnej działalności w roku 2011 studenci zostali zaproszeni przez Ambasadora Królestwa Tajlandii w Polsce do uczestnictwa w Dniach Tajlandii w Warszawie. Zaowocowało to nawiązaniem bliskich stosunków z Ambasadą Tajską a także zaproszeniem studentów, na prestiżową kolację w rezydencji Ambasadora.

Jeśli mieliście jakiekolwiek wahania jaki kierunek wybrać na studiach, mam nadzieję, że je rozwiałem i w październiku spotkamy się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiując wspólnie filologię wietnamsko-tajską.

Andrzej Bibik
andrzej.bibik@gmail.com
Copyright © 2011 Andrzej Bibik (Nota prawna)

Poznań | Juwenalia w Poznaniu
Poznań | Juwenalia w Poznaniu (by mikolski)

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)