Stolica prowincji – miasto Krabi, jest niepozorną, rybacką miejscowością średniej wielkości, a jednocześnie świetną bazą noclegową i ważnym węzłem komunikacyjnym pomiędzy okolicznymi kurortami, wyspami i plażami.

Tajlandia | Tradycyjne długie łodzie w Krabi
Tajlandia | Tradycyjne długie łodzie w Krabi (by gazzaladra)

Życie miasta

Ta niewielka osada rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Krabi. Wschodnią część miasta okala wspaniały las namorzynowy, którego roślinność jest dla tutejszych mieszkańców ważnym źródłem liści, kory i owoców, wykorzystywanych w medycynie ludowej.

Miejscowość ta zdaje się być wyłączoną z szalonego pędu współczesnego świata. Z pewnością miło spędzimy tu czas spacerując wzdłuż brzegów rzeki i kosztując świeżo przygotowanych potraw z przydrożnych straganów.

Ponieważ jednak w samym mieście Krabi nie ma plaży – jest tylko port w odległości  kilku km od centrum (tzw. Klong Jilad lub Klong Chi Lard Pier) – z pewnością prędzej czy później zapragniemy odwiedzić pobliskie wybrzeże.

Festiwale

Ulice tego na co dzień spokojnego miasteczka, ożywają na przełomie października i listopada, kiedy to rozpoczyna się Andaman Festival (Festiwal Andamański) – uroczystość inaugurująca sezon turystyczny na zachodnim wybrzeżu Tajlandii. Huczne obchody, pełne zabaw, parad, koncertów plenerowych i zawodów wędkarskich, trwają nawet przez kilka dni.

Wycieczki

Miasteczko jest świetną bazą wypadową do zwiedzania pozostałych, malowniczych zakamarków prowincji. Dobrze zorganizowane biura podróży mają w swej ofercie liczne, jedno- lub kilkudniowe wycieczki po okolicy, z zapewnionym prowiantem i noclegiem.

Długimi łodziami, które samie w sobie są ciekawą atrakcją turystyczną, bez problemu dostaniemy się na pobliską plażę Railay lub na wyspy Ko Phi Phi i Ko Lanta.

Tajlandia | Z przystani na pobliskiej plaży Ao Nang bez problemu dotrzemy do najpiękniejszych zakątków prowincji
Tajlandia | Z przystani na pobliskiej plaży Ao Nang bez problemu dotrzemy do najpiękniejszych zakątków prowincji (by © VascoPlanet.com)

Ciekawostki historyczne

Niektóre archeologiczne źródła wskazują, że miasto Krabi jest jedną z najstarszych osad w kraju. Rejon ten w czasach prehistorycznych zamieszkiwali prawdopodobnie homo sapiens (mniej więcej 25-35 tys. lat temu). Świadczą o tym znaleziska kamiennych narzędzi, prehistorycznych malowideł, paciorków, ceramiki oraz skamielin i szkieletów odnalezionych w jaskiniach i pośród skał.

Przeczytaj także: Co robi jaskiniowiec na ulicach Krabi?

W początkach swego istnienia Krabi znajdowało się pod bezpośrednią jurysdykcją prowincji Nakhon Si Thammarat, jako jedna z jej dzielnic. Dopiero ok. 1875 r., król Rama V wyniósł ten region do rangi prowincji, posiadającej własną administrację.

Bliźniacze szczyty Khao Khanap Nam

Khao Khanap Nam to dwie strzeliste skały o wysokości 100 m, pomiędzy którymi płynie rzeka Krabi, będące symbolem stolicy prowincji. Kryją w sobie wspaniałe jaskinie pełne stalaktytów i stalagmitów. Ów cud natury znajduje się w odległości zaledwie 15 min. drogi od Chao Fah Pier – przystań rzeczna i główny plac handlowy w mieście. Do skał dotrzemy wynajmując długą łódź.

Tajlandia | Krabi to spokojne rybackie miasteczko
Tajlandia | Krabi to spokojne rybackie miasteczko (by zhaffsky)
Zainteresować Cię również mogą ...