Ko Lanta jest archipelagiem 52 cichych i malowniczych wysp, których naturalne piękno nie zostało jeszcze zakłócone przez działalność człowieka. Złote, wyludnione plaże i dzikie, zielone lasy porastające wnętrza wysp tworzą prawdziwie bajkową scenerię.

Tajlandia | Rajskie plaże archipelagu Ko Lanta
Tajlandia | Rajskie plaże archipelagu Ko Lanta (by silkebaron )

Ko Lanta Yai i Ko Lanta Noi

Infrastruktura turystyczna w postaci sieci dróg, miejsc noclegowych i restauracji najbardziej rozbudowana jest na wyspach Ko Lanta Yai i Ko Lanta Noi.

Tutejsze plaże są długie i piaszczyste, porośnięte palmami i otulone wspaniałymi koralowcami. Gdzieniegdzie dostrzeżemy samotne, strome klify, będące charakterystycznym elementem krajobrazu prowincji Krabi, a zgłębiając zakamarki wysp na własną rękę, z pewnością odnajdziemy wyludnione, mniejsze plaże, na których zaznamy prawdziwego relaksu i wyciszenia.

Atrakcje

Na wyspie Ko Lanta Yai znajdują się oznaczone szlaki turystyczne prowadzące do wspaniałej jaskini Tham Mai Kaelo, której zwiedzanie będzie prawdziwym wyzwaniem. Ośrodki turystyczne w miasteczku Sala Dan (północny kraniec wyspy), oferują wyprawy na wspaniałe nurkowiska pełne podwodnych jaskiń, koralowych ogrodów i zachwycających przedstawicieli morskiej flory i fauny.

Tajlandia | Morski Park Narodowy Muko Lanta
Tajlandia | Morski Park Narodowy Muko Lanta (by pandemia )

Morski Park Narodowy Mu Ko Lanta

Piętnaście wysp archipelagu Ko Lanta znajduje się w granicach Morskiego Parku Narodowego, obejmującego powierzchnię 134 km2. Ów obszar chroniony ustanowiono w 1990 r. Spośród najpiękniejszych wysp należących do parku wyróżnia się: Ko Ha, Ko Rok i Ko Hai.

Miejsca te zachwycą nas złotymi piaskami malującymi się na tle bujnej zieleni lasów, a także otaczającymi je, pięknymi rafami koralowymi i stromymi klifami. Siedziba zarządu parku mieści się na wyspie Ko Lanta Yai.

Ko Lanta – jak tam dotrzeć?

Z Krabi

Do archipelagu Ko Lanta dotrzemy łodzią lub promem z Krabi z portu Klong Chi Lard Pier leżącego około 4-5 km na południe od centrum miasta. Najwięcej promów dostępnych jest w sezonie: wrzesień-maj. Już po półtorej/dwóch godzinach drogi znajdziemy się w miasteczku Ban Saladan na wyspie Ko Lanta Yai.
Dostępne są także promy samochodowe z przystani Ban Hua Hin (Krabi) do Ban Khlong Mak (Ko Lanta Noi).

Na wyspy można dotrzeć także z plaży Ao Nang, z pobliskich wysp Phi Phi i sąsiedniej prowincji Phuket.

Z Phuket

Wybierając się z Phuket na Ko Lantę trzeba zwykle przygotować się na przesiadkę na wyspach Phi Phi (Tonsai Bay Pier). W wysokim sezonie można także znaleźć połączenia bezpośrednie.

W Phuket wyruszamy z przystani Russada Pier.

Czas podróży:

Phuket – Ko Lanta (przez Ko Phi Phi ) – łodzią motorową: 1,5 godziny; promem – 3-4 godziny
Phi Phi – Ko Lanta – motorówka: 1 godzina; prom: 1 godzina
Phuket – Phi Phi – motorówka: 45 minut/1 godzina; prom: 2 godziny

Z Bangkoku

Jeśli chcesz dotrzeć na Ko Lantę z Bangkoku, możesz dolecieć na lotnisko w Phuket, Krabi lub Trang i wówczas przemierzyć resztę trasy autobusem, a potem łodzią z wybranej przystani.

Do Trang docierają także pociągi z Bangkoku.

Odległości:

Krabi Miasto – Ko Lanta – około 70 km
Bangkok – Krabi – około 815-950 km
Phuket – Krabi – około 176 km
Zainteresować Cię również mogą ...