Jeden z najpiękniejszych zabytków Tajlandii, Świątynia Jaskini Tygrysa, o dziwo nie należy do miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Na pewno jedną w przyczyn tego stanu rzeczy jest jej niedostępność.

Tajlandia | Wat Tham Seua – rozciąga się stąd przepiękna panorama całej prowincji Krabi
Tajlandia | Wat Tham Seua – rozciąga się stąd przepiękna panorama całej prowincji Krabi (by vascoplanet.com )

Oddalona o 5 kilometrów od miasta Krabi, ukryta w głębi dżungli, świątynia zwana Wat Tham Seua wydaje się być całkowicie odizolowana od świata. Warto jednak jednego dnia naprawdę wcześnie zwlec się z łóżka i opuścić niedługo po świcie swój hotel  w Krabi, aby udać się do malowniczo położonej Jaskini Tygrysa.

Jaskinia prawdopodobnie wzięła swą nazwę od pobliskiej skały przypominającej kształtem tygrysi pazur. Możliwe też, że okolica była niegdyś zamieszkiwana przez tygrysy.

Makabryczny wystrój

Wchodzącym do jaskini od razu rzuca się w oczy osobliwa dekoracja: ściany groty pokryte są fotografiami przedstawiającymi zbliżenia ludzkich wnętrzności. Mają one przypominać o nietrwałości życia – wszystko ma swój kres, wakacje również...

Żyjący tu mnisi praktykują medytację zwaną vipassana, a zalegające korytarze ludzkie czaszki i szkielety mają pomóc im skupić się na rozróżnieniu między tym, co cielesne, a tym, co duchowe.

Tajlandia | Wat Tham Seua, czyli Tiger Cave Temple – żyjący tu mnisi praktykują medytację zwaną vipassana
Tajlandia | Wat Tham Seua, czyli Tiger Cave Temple – żyjący tu mnisi praktykują medytację zwaną vipassana (by Robert Nyman )

Platforma w chmurach

Jeśli czujemy się na siłach, możemy spróbować dotrzeć do głównej atrakcji tego miejsca: przepięknej świątyni usytuowanej na szczycie wzgórza. Pamiętajmy jednak, aby wspinać się wczesnym rankiem lub pod wieczór, kiedy jest już trochę chłodniej. Nie warto też zbytnio wyrywać się naprzód. Schody prowadzące do świątyni są tak strome, że wydaje się jakbyśmy pokonywali 10000 stopni, zamiast „skromnych” 1200.

Po drodze trzeba zmierzyć się z natrętnymi gibonami, które wyglądają, jakby tylko czekały, aby świsnąć nam aparat. Jednak wszystko to jest warte swej ceny: na szczycie czeka na nas prawdziwie czarodziejski krajobraz.

Tajlandia | Ogromne statuy świątyni Wat Tham Seua lśnią w słońcu i pięknie prezentują się na tle błękitnego nieba
Tajlandia | Ogromne statuy świątyni Wat Tham Seua lśnią w słońcu i pięknie prezentują się na tle błękitnego nieba (by Robert Nyman )

Panorama

Ogromne, lśniące statuy oraz pozłacane stupy przepięknie prezentują się na tle nieba. Rozciąga się stąd panoramiczny widok na całą prowincję Krabi, który najlepiej podziwiać o zachodzie. Słońce powoli zanurza się wtedy w wodach Morza Andamańskiego na zachodzie, podczas gdy księżyc oświetla niesamowitym blaskiem doliny położone na wschodzie.

Wskazówki: Nie zapominajmy, że znajdujemy się na terenie świątyni, ubierzmy się zatem skromnie. Jeśli zdecydujemy się na wspinaczkę po stromych schodach, warto zabrać spore ilości wody  – przynajmniej po jednym litrze na osobę.  Wyprawa na szczyt wymaga sporo energii i czasu – zajmuje około godziny.

Tajlandia | Jaskinia Tygrysa w Krabi –  do położonej na szczycie wzgórza świątyni prowadzi „zaledwie” 1200 schodków
Tajlandia | Jaskinia Tygrysa w Krabi – do położonej na szczycie wzgórza świątyni prowadzi „zaledwie” 1200 schodków (by isidro2007 )

Jak się tam dostać?

Do Krabi można dotrzeć drogą powietrzną i lądową. Na tamtejszym lotnisku lądują bezpośrednie samoloty z Bangkoku, Kuala Lumpur i Singapuru. Do Krabi można też dojechać autobusem lub wynajętym samochodem z Bangkoku, Malezji i Singapuru. Luksusowe busy odjeżdżają z południowego terminalu autobusowego w Bangkoku (Sai Tai Mai), oddalonego o 15 km od centrum miasta. Z powyższych miejsc można też dostać się do Krabi nocnym pociągiem. Trzeba wtedy wysiąść na stacji Suratthani, a resztę trasy (około 3 godzin) przebyć samochodem bądź autobusem.
Zainteresować Cię również mogą ...