Koh Samui (Ko Samui) zwana „wyspą kokosowych drzew” jest sercem południowej części Zatoki Tajlandzkiej i trzecią co do wielkości wyspą Tajlandii. Idylliczny krajobraz Koh Samui tworzy aż 26 kilometrów piaszczystych plaż, wspaniałe klify i małe, klimatyczne wioski.

Tajlandia | Krajobrazy Koh Samui
Tajlandia | Krajobrazy Koh Samui (by davelau)

Wyspa należy do prowincji Surat Thani i położona jest w odległości ok. 35 km na północny wschód od miasta Surat Thani.

Ko Samui otoczone jest obwodnicą, a wyspa liczy zaledwie 21 km długości i 25 km szerokości, dlatego bez problemu w 1-2 dni zwiedzimy ją taksówką lub wynajętym motocyklem. Po tutejszych ulicach bez przerwy kursują niedrogie songthaewy.

Głównym ośrodkiem miejskim wyspy jest Nathon z licznymi sklepikami i kameralnymi restauracjami.

Koh Samui przyciąga turystów o każdej porze roku, ale szczyt sezonu przypada tu mniej więcej od października do połowy kwietnia. Pora deszczowa (maj-wrzesień) przebiega tu dość łagodnie.

Plaże Koh Samui

Do najbardziej znanych należą plaże Chaweng i Lamai – miast leżących na wschodnim wybrzeżu wyspy i zachęcających turystów do wypoczynku nad czystą wodą z palmami w tle. Są to także najbardziej rozrywkowe centra wyspy. Lamai słynie także z zachwycającego widoku łodzi rybackich o zachodzie słońca. Sąsiadująca z Chaweng plaża Na Choeng Mon to miejsce spokojne, ale zarazem niepozbawione rozrywek.

Spokojniejsze o wiele mniej zatłoczone plaże, a nawet puste zatoki, znaleźć można na południu i zachodzie wyspy. Przy głównych plażach turysta odnajdzie liczne, nowoczesne zespoły hotelowe z małymi barami, klimatycznymi restauracjami i sklepami z pamiątkami.

Tajlandia - Koh Samui | Okolice Lamai
Tajlandia - Koh Samui | Okolice Lamai (by martinamor)

Noclegi w bungalowie

Obcokrajowcy znajdą na Koh Samui wszystkie uroki wypoczynku w tropikach: noclegi w bungalowie, plaże z białym piaskiem i palmami oraz ciepłą przejrzystą wodę. Krajobraz urozmaicają porośnięte lasem góry piętrzące się tuż za linią wybrzeża.

Naturalne piękno Ko Samui

Na wyspie znajdują się plantacje palm kokosowych, faliste wzgórza i wijące się na długość 26 km piaszczyste plaże. Wszędzie wokół zachwycają fantazyjne formacje skalne i klimatyczne małe wioski. Na pobliskich plantacjach kokosowych obejrzeć można „występy małp”, czyli przyjrzeć się zwierzętom specjalnie wyszkolonym po to, by pomagać ludziom w pracy przy zbieraniu owoców.

Ko Samui zachowała wiele naturalnego piękna. Dostrzegli to oczywiście przedstawiciele branży turystycznej, wznosząc tam wiele drogich obiektów noclegowych.

Turyści z cieńszym portfelem wybierają raczej pobliską wyspę Ko Pha Ngan, gdzie wynajęcie skromnego bungalowu w miejscowym wiejskim stylu kosztuje nieco mniej.

Najdalej położona zamieszkana wyspa archipelagu Samui to mała, górzysta Ko Tao. Słynie ona jako ośrodek nurkowania, ale w porównaniu z Ko Samui i Ko Pha Ngan pozostaje cicha i spokojna.

Tajlandia | Zachód słońca na Koh Samui
Tajlandia | Zachód słońca na Koh Samui (by davelau)

Lotnisko na Koh Samui

Miejscową atrakcją jest lotnisko zbudowane z drewna palmowego. W miejscu, gdzie zostały one wycięte, znajduje się obecnie pas startowy.

Od lat wśród turystów panuje przekonanie, że Koh Samui jest rajem dla kochających słońce, ale polityka miejscowych władz powoduje, że wyspa nie jest masowo zalewana przez turystów, dzięki czemu zachowuje swój naturalny, egzotyczny urok. Lądują tu jednak codziennie samoloty z Bangkoku, Singapuru czy Kuala Lumpur.

Tajlandia | Koh Samui Airport
Tajlandia | Koh Samui Airport (by kbcool )

Atrakcje

Wieczorami na Koh Samui można posmakować wyborowego życia nocnego w dyskotekach na wolnym powietrzu, barach muzycznych i dobrych restauracjach. Wyspa zachwyca turystów przyjaznymi, otwartymi na przybyszy lokalami, dobrymi posiłkami i mocą atrakcji.  Koh Samui  oferuje mnóstwo możliwości zarówno aktywnego (kajaki, surfing, nurkowanie, wyprawa do Morskiego Parku narodowego Ang Thong), jak i bardziej leniwego (kąpiele słoneczne, masaże na plaży, spa) spędzania czasu. Chęć dalszego odkrywania wyspy doprowadzi nas do farm motyli, węży, krokodyli oraz nad wodospady Na Muang. Dla zmęczonych turystów stoją otworem centra usług medycznych i terapeutycznych oferujące m. in. tajski masaż w najlepszym wydaniu.

Buddyzm

Koh Samui jest także ważnym centrum buddyzmu z ciekawymi świątyniami (w jednej z nich – Wat Kunaram – znajduje się nawet zmumifikowane ciało szanowanego mnicha). W północnej części wyspy można zobaczyć ogromną, 15-metrową rzeźbę Buddy (Big Buddha Beach w Bangrak), którą widać z morza i która stała się punktem orientacyjnym wyspy.

Tajlandia | Koh Samui - „wyspa kokosowych drzew”
Tajlandia | Koh Samui - „wyspa kokosowych drzew” (by davelau)
Zainteresować Cię również mogą ...