Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego Wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy, nie ma on nic wspólnego z działalnością typowych biur podróży czy z klasycznym zwiedzaniem. Tych trzech nietuzinkowych facetów, których losy splotły się na azjatyckiej ziemi, ma wam do zaoferowania zupełnie nową jakość podróżowania, której esencja tkwi w poznaniu prawdziwego, niepowtarzalnego klimatu każdego z krajów azjatyckich, a nie tylko ich najciekawszych zabytków. Z nimi poznacie Azję wszystkimi pięcioma zmysłami. O tym, kim są, co robią i jak wyruszyć w podróż razem z nimi, jako pierwszy opowie nam Łukasz Kozłowski:

1.    Na początek opowiedzcie coś o sobie. Dlaczego wybraliście Wietnam jako miejsce zamieszkania?

Do Wietnamu udałem się rok temu razem z żoną. Oboje chcieliśmy spróbować pracy za granicą. Pojawiły się oferty z Wietnamu, dosyć konkretne i zdecydowaliśmy się właśnie na ten kraj. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, jak bardzo wsiąknę w Azję, a właściwie jak bardzo ona wciągnie mnie. Wietnam, Kambodża czy Filipiny to fascynujące kraje, gdzie spotkać można mnóstwo wspaniałych ludzi. Mogę powiedziec, że obecnie traktuję ten region świata jako mój drugi dom.

Podobnie jest również z Adrianem, który przyjechał tutaj już prawie 6 lat temu i od tego czasu jego historia jest naprawdę pasjonująca. Wystarczy powiedzieć, że miał chociażby swój program w telewizji wietnamskiej, mówi płynnie w tym języku (i nie tylko w tym) i co najważniejsze – zna Wietnam jak własną kieszeń. Ja się często śmieję, że w jego żyłach już płynie mieszanka wietnamsko-polskiej krwi. Ale jego historia to materiał na osobny wywiad.

2.    Skąd pomysł na założenie własnej firmy w Wietnamie? Dlaczego akurat postawiliście na branżę turystyczną?

Przez rok współpracowałem tutaj z lokalnym biurem podróży jako pilot i organizator wycieczek. Pomysł na wczasywazji.pl wziął się z pragnienia, by swoim zasięgiem działania objąć więcej państw, jak chociażby Malezję czy Filipiny. Motorem tego wszystkiego była moja fascynacja klimatem, kulturą i ludźmi mieszkającymi tutaj, a także radość, jaką czerpałem z dzielenia się moimi doświadczeniami z osobami, które przyjeżdżały tu na krótki czas. Co by nie mówić, Azja wciąż dla wielu jest nieodkryta, a ilość złych i nieprawdziwych stereotypów na jej temat, krążących po internecie, na blogach czy nawet w publikowanych obecnie książkach, jest ogromna.

Pomysł podchwyciło dwóch moich przyjaciół tutaj mieszkających – Adrian oraz Grzegorz i razem już stworzyliśmy firmę, która obecnie intensywnie się rozwija – czyli wczasywazji.pl. Razem dowodzimy tym projektem i kreujemy kolejne kierunki rozwoju. 

Wczasywazji.pl to szansa na poznanie prawdziwego oblicza krajów azjatyckich
Wczasywazji.pl to szansa na poznanie prawdziwego oblicza krajów azjatyckich (by wczasywazji.pl )

3.    Czy założenie biura podróży w Wietnamie jest trudne?

Na początek słowo wyjaśnienia, bo to bardzo ważna sprawa – nie funkcjonujemy jako biuro podróży. Jesteśmy doradcami, organizatorami wycieczek i pilotami/przewodnikami. Nie wykupujemy wcześniej miejsc w hotelach oferując pakiet wycieczki z góry narzuconą ceną. Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie pod grupę, dostosowując ofertę tak, by była perfekcyjna w zakresie atrakcji, oferowanych hoteli czy transferów.

Mamy również ofertę dla osób, które szukają możliwości dołączenia do większej grupy, ale nie chcą jechać z dużym biurem podróży. Takich pytań mieliśmy sporo, dlatego organizujemy taką wyprawę teraz w październiku (tu znajdziecie wszystkie szczegóły), a potem mamy w głowie kolejne terminy. Pozwala to znacząco ograniczyć koszty wyjazdu, no i mogą się wtedy narodzić znajomości na wiele lat.

Naszą bazą jest Sajgon, bo tutaj mieszkamy, natomiast swoim zasięgiem obsługujemy całą Azję Południowo-Wschodnią, przez co też nie można powiedzieć, że jesteśmy firmą wietnamską.

Dodatkowo, ponieważ jeden z nas – Grzegorz, z przyczyn rodzinnych musiał przenieść się do Dubaju, otworzyła się przed nami możliwość zorganizowania pobytu również w tym jakże interesującym mieście.

4.    Jakie wycieczki macie w swojej ofercie?

Szczerze, mógłbym powiedzieć, że nasza oferta jest w praktyce ograniczona jedynie państwami, w których działamy, czyli: Filipiny, Indonezja, Malezja, Kambodża, Laos, Tajlandia oraz Wietnam. Dodatkowo jesteśmy także w stanie zaplanować wycieczki w Singapurze czy Myanmie (dawnej Birmie), ale to już wymaga od nas specjalnego planowania. W krajach, które wymieniłem wyżej mamy swoich lokalnych partnerów i te kraje znamy. Tak jak wspomniałem, chcemy także zaoferować Dubaj, ponieważ jeden z nas tam obecnie mieszka, ale to temat cały czas rozwijający się.

Natomiast już sam program wycieczek niczym nie jest ograniczony. Od zwykłych klasycznych przejazdów, poprzez przejazdy motorowe, wycieczki o tematyce kulinarnej, muzycznej, dla mniejszych grup czy dla dużych firm, które chcą tutaj przeprowadzić swój wyjazd integracyjny. Mamy oferty wycieczek, które zakładają pobyt w jednym państwie, a i również takie, które pokazują 2 lub 3 kraje, jak chociażby nasz program „Przez Azję”.

Na pierwszym planie: jeden z założycieli wczasywazji.pl – Łukasz Kozłowski
Na pierwszym planie: jeden z założycieli wczasywazji.pl – Łukasz Kozłowski (by Łukasz Kozłowski )

5.    Czy osoby podróżujące do Azji często korzystają z ofert lokalnych biur podróży?

Z własnego doświadczenie widzimy, że staje się to coraz bardziej popularne. Z jednej strony osoby, które decydują się już na dalszą wyprawę przestają patrzeć tylko na cenę, ale także na jakość proponowanego produktu. I w tym przypadku mamy sporą przewagę, ponieważ wiele miejsc, restauracji czy atrakcji, zapewniam, jest znana tylko nam i tylko my możemy tam zaprowadzić turystów. Żadne biuro, które działa z polski nie jest w stanie samodzielnie tego zaplanować. My chcemy wyjść poza ramy klasycznego zwiedzania, każde miejsce pokazać prawdziwie, z lokalnym rytmem życia, kuchnią kulturą etc. Bez szybkiego „zaliczania” atrakcji. Chcemy, by turysta nacieszył się danym miejscem, mógł w nim spędzić więcej czasu, by nie czuł się poganiany. By po wycieczce do Kambodży, oprócz wspomnień przepięknych miejsc miał także wspomnienie lokalnego klimatu, który jest niepowtarzalny dla każdego kraju Azji.

6.    Co wyróżnia wczasywazji.pl od innych organizatorów wycieczek?

Myślę, że jest to przede wszystkim nasza pasja i cel, by ludzi zachęcić do wracania w ten rejon świata. By zagłębić się w kulturę, rytm życia i kuchnię Azji. Właśnie dlatego współpracujemy z wieloma lokalnymi partnerami, małymi rodzinnymi restauracjami, z przewodnikami, którzy są naszymi znajomymi lub przyjaciółmi. Są to ludzie przez nas sprawdzeni i pewni. My sami podróżując zawiązywaliśmy wiele znajomści i teraz chcemy to pokazać turystom. Chcemy, by przez te 10 czy 14 dni poczuli oni to wszystko, co spowodowało, że my zostaliśmy tutaj na dłużej.

7.    Do jakich osób kierujecie ofertę wczasywazji.pl?

Do wszystkich. Czy to pojedyńcze osoby, grupy znajomych podróżujące z plecakami, rodziny z dziećmi czy firmy szukające planu na oryginalny wyjazd integracyjny. Dla każdego złożymy ofertę, z każdym porozmwiamy i na pewno znajdziemy idealny pomysł na zwiedzanie tego pięknego rejonu świata. Zachęcamy również osoby, które chcą podróżować na własną rękę, ale szukają podpowiedzi, by również się do nas odzywały. Odpowiemy na wszelkie pytania z dużą chęcią i oczywiście bezpłatnie.

Nasza oferta jest również dla osób, które już tutaj były same, lub z innymi biurami, ale teraz chciałby doświadczyć czegoś zupełnie nowego i poczuć prawdziwy klimat Azji. A takich miejsc w całej Azji zapewniam jest mnóstwo. Niech najlepszym przykładem będzie nasza wycieczka motorowa po Sajgonie, podczas której wozimy turystów w miejsca, w których my na co dzień jadamy, a na koniec do naszej przyjaciółki, która świetnie gotuje i otworzyła z tego powodu własną restaurację.

A tych, co mają w planach pobyt w Sajgonie, zachęcamy by umówili się z nami na piwo, chętnie podzielimy się naszymi doświadczami. Co czwartek jest również w Sajgonie spotkanie lokalnej Polonii, na którym panuje świetna atmosfera. Oboje z Adrianem jesteśmy również w zarządzie Stowarzyszenia Polonia Sajgońska, z którym staramy się promować Polskę i polską kulturę na miejscu.

8.    Czy osoby mówiące tylko w języku polskim mogą podróżować po Azji?

Tak, jak najbardziej mogą. Trzeba pamiętać, że każdy kraj ma tutaj swój język, a najczęściej jeszcze swój alfabet. Ze znajomością angielskiego też jest rożnie. Ale kto, jak nie Polak poradzi sobie w każdej sytuacji? Ludzie są tutaj naprawdę pomocni i uczynni, więc nawet jeżeli ktoś mówi tylko i wyłącznie po polsku da sobie radę.

Oczywiście, my również jesteśmy do wynajęcia jako polscy piloci, rezydenci dla grup turystycznych. Dodatkowo, każdy nasz klient dostaje dokładny program wyjazdu, a my będąc pod telefonami 24h na dobę czuwamy, by cały wyjazd przeszedł bez żadnego problemu. 

Kambodża | I jak tu nie zakochać się w Azji?
Kambodża | I jak tu nie zakochać się w Azji? (by mikebehnken )

9.    Od jakich cen zaczynają się kupione u Was wycieczki po Azji?

Ciężko to jednoznacznie określić. Do naszych klientów należą zarówno typowi backpackersi (często są to nasi znajomi), którzy proszą nas o zorganizowanie tanich wyjazdów, jak i klienci którzy lubią pięciogwiazdkowy standard. Ponieważ każdy program przygotowujemy indywidualnie, staramy się tak wszystko zorganizować, aby cena zawsze odpowiadała oczekiwaniom naszych klientów. Z tego względu też na początku rozmowy pytamy o budżet klienta. Pozwala nam to odpowiednio dopasować atrakcje i plan wycieczki, co znacznie skraca czas oczekiwania na ofertę i zmniejsza ilość ewentualnych korekt. 

Z pewnością ciekawe wakacje w Azji nie muszą dużo kosztować. Jednak warto też walczyć z mitem, że da się tutaj spędzić dwa tygodnie za dwieście złotych w 3* hotelach. Trzeba pamiętać, że sporo cen jest tutaj ustalanych pod turystę z Australii czy USA, nie na polską kieszeń.

Łukasz Kozłowski – współzałożyciel wczasywazji.pl 10.    Dlaczego warto wybrać się w podróż do Azji?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi: bo jest niesamowita, pełna niespodzianek, zaskakuje na każdym kroku, ludzie są przemili, klimat fantastyczny, a kuchnia przepyszna.

Może najlepszą odpowiedzią będzie zacytowanie jednego z turystów, który kiedyś jechał ze mną z Bangkoku do Sajgonu. Powiedział on wówczas taką rzecz: „podróżując po Europie, kraje są takie same, atrakcje się różnią, kuchnia też, ale wiadomo czego się spodziewać. Tutaj jest się zaskakiwanym na każdym kroku, a mnogość wspomnień i pozytywnych wrażeń gwarantowana” .

Dziękujemy za rozmowę!
Zainteresować Cię również mogą ...Komentarze  

 
0 #36 79Wilbur 2017-09-13 10:26
Hello admin, i must say you have very interesting posts here.
Your page should go viral. You need initial traffic boost only.
How to get it? Search for; make your content go viral Wrastain's tools
Cytować
 
 
0 #35 95Bruce 2017-07-29 19:04
Hello blogger, i must say you have hi quality content here.
Your website can go viral. You need initial traffic boost only.
How to get it? Search for: Mertiso's tips go viral
Cytować
 
 
0 #34 eso gold ps4 2017-07-27 08:50
Hey I know this is off topic butt I ᴡas wondering if yοu knew
of any widgets І could add to my blog that automatically tweeet
my newest twitter updates. Ι've been lookіng fоr a plug-in like thіs for
quite some timе and ԝas hoping maybe youu woᥙld have ѕome experience witһ
something ⅼike thiѕ. Please let me know if you run into ɑnything.
I truly enjoy reading үоur blog aand I loоk forward to yoսr neew updates.
Cytować
 
 
0 #33 eso gold ps4 2017-07-27 08:08
My brother recommended I mіght like thiѕ blog. He ԝaѕ totally гight.
Ƭhіѕ post trully made my daү. Yоu can not imagine simply һow much time I had spent fоr tһіs іnformation! Ƭhanks!
Cytować
 
 
0 #32 86Lavern 2017-07-24 18:46
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every
month because your content is high quality.
If you want to know what is the best adsense alternative, search in google: murgrabia's tools
Cytować
 
 
0 #31 buy rs gp 2017-06-20 21:51
Ⲏi tɦere, after reading this amazing pіece of writing і aam also delighted to sɦare my knowledge here with friends.
Cytować
 
 
0 #30 ESO Morrowind 2017-06-20 10:46
Hi there, jus becаne aware oof your blog throսgh Google, and
found that it's really infοrmative. I'm going to watch ouut foг brussels.
I will apprеciate if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing. Ⅽheers!
Cytować
 
 
0 #29 FelipaPattis 2017-06-16 10:36
I see your website needs some fresh & unique content.

Writing manually is time consuming, but there is
solution for this hard task. Just search for; Miftolo's tools rewriter
Cytować
 
 
0 #28 Les 2017-06-07 10:39
It's аkazing to visit thіs web site and rеading tһе ᴠiews of ɑll collkeagues about this paragraph, while I am also keen off getting know-how.
Cytować
 
 
0 #27 fifa18 2017-06-05 20:13
Definitely beⅼiece that which you said. Your favοurite justification appeared to be at the net the simplest faϲtоr to remember of.
I say to you, Ι certainly get annoуed even as other folks connsider issues that they plainly do not know about.
Yooᥙ managed to hіt thee nail upon the highest and dᥱfined out the whole thing
without having side effect , foⅼks could take a signal.
Will likely be back to get more. Thank you
Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież