Geograficznie Tajlandia dzieli się na cztery główne regiony. To czy wybierzemy malownicze przedgórza Himalajów, niedocenione piękno północnego-wschodu, bogate i prężnie rozwijające się centrum, czy też tropikalny raj południa, zależy już tylko od naszych turystycznych preferencji.

Tajlandia | Górzyste rejony północy to raj dla miłośników natury
Tajlandia | Górzyste rejony północy to raj dla miłośników natury (by
ficken )

Region północny

Północne obszary kraju, graniczące z Birmą i Laosem, to przede wszystkim malownicze góry, gęste zielone lasy i urodzajne doliny. Zróżnicowaną scenerię regionu współtworzą sąsiadujące z tropikalnym lasem antyczne ruiny, żyjące w górach tradycyjne plemiona pielęgnujące najdawniejsze zwyczaje królestwa, a także słonie przemierzające leśne ostępy – zwierzęta będące jednocześnie wspaniałą atrakcją turystyczną i nieocenioną pomocą w ciężkiej pracy tubylców. Piękna przyroda, zróżnicowanie terenu będące wynikiem bliskiego sąsiedztwa Himalajów, umiłowanie tradycji, barwna atmosfera miast, a także hucznie obchodzone święta i festiwale – to wszystko składa się na nieprzemijający urok północnej Tajlandii.

Region północno-wschodni

Tajemniczy Issan, to jeden z najsłabiej poznanych rejonów Tajlandii, rzadko odwiedzany przez turystów. Dominujące w tej części kraju, rozległe obszary Równiny Korat, nadają się głównie do hodowli bydła i uprawy roślin, takich jak ryż, kukurydza i bawełna. Jest to najbiedniejszy region Tajlandii – głównie z powodu panujących tu w przeszłości wyniszczających susz. Północno-wschodnia Tajlandia słynie jednak nie tylko z rozległych, gęsto zaludnionych obszarów, których mieszkańcy ciężko pracują na swoje utrzymanie, ale także z malowniczych gór, licznych parków narodowych i zabytków kultury ukrytych pośród zielni lasów. Szczególnie liczne są tu pozostałości cywilizacji Khmerów. Tutejsi mieszkańcy słyną z gościnności, używają własnego, melodyjnego dialektu, a ich kuchnię wyróżnia zamiłowanie do pikantnych smaków.

Tajlandia | A może skusi nas urok południowych tropików?
Tajlandia | A może skusi nas urok południowych tropików? (by flydime )

Tajlandia środkowa

Geograficznie, region ten rozciąga się od piętrzących się na zachodzie gór, tworzących naturalną granicę z Birmą, aż po krańce Równiny Korat. Jest to najbardziej nowoczesny i najbogatszy region Tajlandii. Tutejsze ziemie są niezwykle urodzajne, a to za sprawą rozbudowanej sieci naturalnych cieków wodnych i kanałów nawadniających. Przez obszar środkowej Tajlandii przepływają rzeki: Ping, Wang, Nan i Yom, które łączą się tworząc „królową” tajskich wód – Menam (Chao Phraya). To właśnie w jej dolinach mieszczą się rozległe obszary uprawne: największe w kraju pola ryżowe, wspaniałe sady i bujne ogrody. Z obecnością rzek przepływających przez największe miasta regionu, związany jest także pewien szczególny styl życia mieszkańców, którego najbardziej wyrazistym przejawem są  kolorowe i gwarne pływające targi. Region ten jest bogaty w przepiękne miejsca o szczególnym znaczeniu religijnym i historycznym, a co najważniejsze, znajduje się tu samo serce kraju – Bangkok.

Region południowy

Ten lekko górzysty, pokryty lasami równikowymi region, jest niezwykle bogaty w złoża naturalne. Tu właśnie, u wybrzeży Morza Andamańskiego, znajdują się najpiękniejsze wyspy Tajlandii, które olśniewają złotem swych plaż, bujną roślinnością, a także wspaniałymi rafami koralowymi obfitującymi w bogate życie morskie. Nie brak tu także odosobnionych parków narodowych, zalesionych górskich wzniesień, przepięknych wodospady i wspaniałych miast o niebanalnej historii. Buddyjskie świątynie sąsiadujące z licznymi meczetami, wyraziście sugerują zróżnicowanie kulturowe tego regionu. Geograficznie, rozciąga się on od prowincji Chumphon, przez Kra Isthmus (najwęższy odcinek lądu pomiędzy Oceanem Spokojnym i Indyjskim), do granicy z Malezją. Od wschodu oblewają go wody Zatoki Tajlandzkiej, zaś od zachodu – Oceanu Indyjskiego.
Zainteresować Cię również mogą ...