Co robić, jeśli zostanę okradziony?

Odpowiedź

Choć Tajlandia generalnie jest krajem bezpiecznym, tak jak w każdych większych skupiskach turystów, także tu narażeni jesteśmy na kradzieże.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji powinniśmy zachowywać podstawowe zasady ostrożności: cenne przedmioty przechowywać w hotelowych sejfach, pieniądze nosić przy sobie (np. w saszetce przy pasku), nie zostawiać bagażu bez nadzoru itp.

Niestety w Tajlandii zdarzają się także kradzieże z hotelowych sejfów, szczególnie gdy są one na prowizoryczny kluczyk. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest więc rozmieszczenie wartościowych rzeczy w różnych miejscach (część mieć przy sobie), aby w razie ewentualnej kradzieży zminimalizować straty.

Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w dodatkowe kopie wszelkich dokumentów (przede wszystkim paszportu) i najważniejszych numerów telefonów.

Aby mieć podstawy do ubiegania się o odszkodowanie, każdą kradzież powinniśmy zgłosić policji.

Policja turystyczna

W większości dużych miast znajduje się specjalna Policja Turystyczna, z którą powinniśmy kontaktować się w razie problemów. Posterunki znajdują się zwykle przy głównych drogach, często w pobliżu biur turystycznych, zaś funkcjonariusze mówią dobrze po angielsku.

Policja turystyczna ma swe siedziby m.in. w: Bangkoku, Chiang Mai, Phuket, Hua Hin i Pattaya.

Całodobowa linia policji turystycznej: 1155

Lokalne posterunki policji

Jeśli nie możemy skontaktować się policją turystyczną, możemy odwiedzić lokalny posterunek, należy jednak wówczas pamiętać o opanowaniu emocji i właściwym zachowaniu. Krzycząc na policjanta lub oskarżając go z pewnością nie zdziałamy wiele, a podważając jego autorytet możemy być narażeni na nieprzyjemności. Warto też zabrać ze sobą osobę mówiącą po tajsku, gdyż policjanci mogą nie znać angielskiego.

Telefon: 191

Tajlandia – telefony alarmowe

AIS

Policja:  115, 191
Pogotowie: 0 2667 1000
Straż pożarna: 199

TAC (Wordphone 1800)

Policja: 112, 191, 199
Pogotowie: 112, 191
Straż pożarna: 112, 191, 199.

Kategorie