Z jakimi zagrożeniami zdrowotnymi mogę mieć do czynienia w tropikach?

Odpowiedź

Turyści przybywający do tropików najbardziej narażeni są na:

  • zgubne skutki przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony, głównie: udar słoneczny i poparzenia (zalecane kąpiele w koszulkach, silne filtry, nakrycia głowy)
  • problemy żołądkowe związane z nieprzystosowaniem do lokalnego jedzenia i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny obowiązujących w tropikach (m.in. picie tylko butelkowanej wody i spożywanie dokładnie umytych, a najlepiej obranych, owoców). Warto wiedzieć, że w aptekach dostępnych jest wiele leków na różne rodzaje biegunki np. z towarzyszącą gorączką.
  • malarię przenoszona przez komary (głównie w rejonach przygranicznych, słabo rozwiniętych oraz górskich i zalesionych). Na obszarze całej Tajlandii głównym zabezpieczeniem przed tą chorobą jest unikanie ukąszeń komarów (za pomocą silnych środków przeciw komarom i moskitier).

    Należy dobrze przemyśleć ewentualną kurację antymalaryczną za pomocą specjalnych leków. Musimy wiedzieć, że nie istnieje szczepionka zapobiegająca malarii, a dostępne leki zapobiegające powodują silne skutki uboczne. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie ugryzieniom komarów. Nie warto na zapas faszerować się chemią.

Więcej informacji o zagrożeniach zdrowia i czynnościach profilaktycznych znajdziesz tutaj.

Kategorie