Czy aby wyjechać do Tajlandii potrzebuję wizy?

Odpowiedź

Nie

Nie potrzebujesz wizy, jeśli wybierasz się do Tajlandii w celach turystycznych na mniej niż 30 dni (przy podróży samolotem) lub do 15 dni (podróżując drogą lądową z krajów sąsiednich). Wystarczy tylko ważny paszport (min. 6 miesięcy), w którym otrzymasz bezpłatny stempel wjazdu.

Obowiązek wizowy w takich sytuacjach został zniesiony w sierpniu 2011 roku.

Tak

Musisz postarać się o wizę, jeśli chcesz przebywać w Tajlandii dłużej niż 30 dni lub jeśli chcesz tu pracować, uczyć się, prowadzić biznes itp. – czyli jeśli Twój cel podróży jest inny niż turystyczny.

Niezbędne informacje i dokumenty otrzymacie w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Polsce.

Rodzaje wiz do Tajlandii

Wiza turystyczna (Tourist visa)

Umożliwia pobyt do 60 dni na terenie kraju. Należy się w nią zaopatrzyć w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie. Jej termin ważności obejmuje 3 miesiące.

O przedłużenie pobytu na kolejne 30 dni możemy ubiegać się w Biurze Imigracyjnym w Bangkoku. Koszt przedłużenia wizy to ok. 70 USD. Maksymalny czas przebywania na terenie Tajlandii w celach turystycznych to 90 dni.

Visa on arrival – do niedawna popularna

Wizę tę otrzymywało się już na miejscu, na lotnisku w Tajlandii. Obejmowała ona pobyt na terenie kraju nie dłuższy niż 15 dni.

Aktualna lista krajów, których obywatele mogą ubiegać się o wizę on-arrival.

Wiza tranzytowa

Wiza tranzytowa, umożliwiająca przejazd przez Tajlandię do innego kraju, pozwala na pobyt w granicach Królestwa do 30 dni.

Non-immigrant visa

To wiza występująca w różnych typach, np. biznesowa lub studencka, umożliwiająca pobyt na terenie kraju nie przekraczający 90 dni, zaś ważna jest przez 3 miesiące.

Wiza studencka

Wiza studencka jest rodzajem wizy non-immigrant, nie dającą uprawnień do pracy na terenie Tajlandii. Dostają ją studenci wyjeżdżający na stypendium lub aby studiować w Tajlandii. W każdym przypadku student musi przedstawić w ambasadzie szereg dokumentów potwierdzających wyjazd.

Wiza kosztuje ok. 200 zł i jest wizą 90-dniową. Aby zostać dłużej należy przedłużyć ją w Bangkoku na 41 dni przed wygaśnięciem, aczkolwiek zdarzają się przypadki przedłużania jej w ostatniej chwili. Przedłużenie można dostać nawet na rok, a kosztuje  ono ok. 2000 bahtów, bez względu na jaki okres wizę się przedłuża.

Uwagi:

Każdorazowe opuszczenie Tajlandii (np. w celu odwiedzenia któregoś z krajów sąsiednich) kasuje naszą wizę turystyczną (jeśli jest jednokrotna) lub uzyskane na granicy pozwolenie 30- lub 15- dniowego pobytu. W zależności od tego czy wrócimy do Tajlandii drogą lądową czy samolotem, na granicy uzyskamy kolejne pozwolenie na 30 lub 15 dni pobytu w granicach kraju.

Więcej szczegółów dotyczących rodzajów wiz i związanych z nimi wytycznych znajdziesz tutaj.

Kategorie