Co zabrać ze sobą w podróż?

Odpowiedź

Ogólne zalecenie jest takie, aby nasz bagaż był jak najmniejszy. Sklepy w Tajlandii są tak samo zasobne jak te na zachodzie, a wiele cen prezentuje się nawet korzystniej, nie warto więc obciążać bagażu detergentami, nadmierną ilością kosmetyków i ubrań (pralnie są powszechnie dostępne).
Więcej o wydatkach w Tajlandii

Grube swetry i kurtki (przez większą część roku) będą raczej zbędne. O czymś cieplejszym powinniśmy pamiętać wybierając się w północne rejony kraju (np. okolice Chiang Mai), szczególnie w grudniu, styczniu i lutym (temperatura spada wieczorami poniżej 20 stopni).
Tu zapoznasz się ze szczegółami dotyczącymi klimatu

Proponuje się raczej lekką, szybkoschnącą odzież. Warto pamiętać o okularach słonecznych, kremie z filtrem (jeśli planujemy nurkowanie – kremie wodoodpornym z filtrem), sandałach (na miejscu większe rozmiary mogą być trudniej dostępne), okryciu na głowę chroniącym przed słońcem i oczywiście płaszczu przeciwdeszczowym. Warto pomyśleć także o torbie wodoodpornej. Ponieważ jedziemy w tropiki nie zapominajmy o stroju kąpielowym i środkach odstraszających komary. Nie zaszkodzi małe lusterko (nie zawsze jest ono dostępne w nisko budżetowych kwaterach).
Tu dowiesz się więcej o planowaniu zdrowej i bezpiecznej podróży

Oczywiście powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie regularnie przyjmowane leki i niezbędne recepty.

Zestaw pierwszej pomocy jest koniecznością w każdej podróży. Nasza apteczka powinna zawierać m.in.: środki odkażające, plastry, bandaże, środki przeciw biegunce, aspirynę, krem z filtrem lub środek łagodzący oparzenia słoneczne.

Warto zadbać o bezpieczne miejsce dla pieniędzy i cennych przedmiotów (saszetka na pas), a także o niewielką torbę czy plecak, tak abyśmy mogli mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy i obowiązkowo – butelkę wody.

Koniecznością jest także posiadanie przy sobie danych kontaktowych najbliższej rodziny czy znajomych. Warto także opisać własny bagaż, tak by w przypadku jego zagubienia była możliwość skontaktowania się z właścicielem. Warto zaopatrzyć się w kopie wszelkich dokumentów i rozdysponować je w różnych miejscach (nie nośmy wszystkich razem!). Zostawmy w domu jedną kopię dokumentów i plan podróży wraz z kontaktami.

Niezbędne dokumenty:

  • Paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy,
  • Prawo jazdy (najlepiej międzynarodowe),
  • Pełne ubezpieczenie zdrowotne (rozszerzone o planowane przez nas nietypowe formy aktywności, typu: wyprawy motocyklowe, wspinaczka).

Kategorie