Dlaczego w czasie Songkran Tajowie budują zamki z piasku?
W Tajlandii istnieje wiele tradycji związanych z obchodami Nowego Roku, czyli Songkran. Do najpopularniejszych z nich należy oczywiście noworoczne oblewanie się wodą i smarowanie twarzy białym talkiem.
Będąc w Tajlandii w tym świątecznym okresie możemy natknąć się na jeszcze inne intrygujące zjawisko: ozdobione kolorowymi chorągiewkami góry piasku wznoszące się w sąsiedztwie buddyjskich świątyń. Jedne z nich mają dość swobodną formę, inne ukształtowane są na wzór pagód.
Przynoszenie piasku na teren lokalnego watu jest symbolicznym aktem mającym na celu uzupełnienie ziemi, piasku, świątynnego pyłu, który w ciągu całego roku mógł zostać przypadkowo wyniesiony z terenu świątyni na butach odwiedzających ją gości.
Jest to jeden ze sposobów „zdobywania zasługi” przez wyznawców buddyzmu (według wierzeń życie doczesne stwarza okazje do spełniania dobrych uczynków, zapewniających pomyślny los w przyszłym wcieleniu).
Na zdobiących piaskowe góry proporczykach i flagach często znajdują się znaki chińskiego zodiaku. Przy wielu świątyniach odbywają się konkursy na najpiękniejszą piaskową pagodę.
fot. susanwhitestudio
Źródło: Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...