373
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Dlaczego w czasie Songkran Tajowie budują zamki z piasku?5.00 out of 5 based on 2 voters.

Dlaczego w czasie Songkran Tajowie budują zamki z piasku?

W Tajlandii istnieje wiele tradycji związanych z obchodami Nowego Roku, czyli Songkran. Do najpopularniejszych z nich należy oczywiście noworoczne oblewanie się wodą i smarowanie twarzy białym talkiem.

Będąc w Tajlandii w tym świątecznym okresie możemy natknąć się na jeszcze inne intrygujące zjawisko: ozdobione kolorowymi chorągiewkami góry piasku wznoszące się w sąsiedztwie buddyjskich świątyń. Jedne z nich mają dość swobodną formę, inne ukształtowane są na wzór pagód.

Przynoszenie piasku na teren lokalnego watu jest symbolicznym aktem mającym na celu uzupełnienie ziemi, piasku, świątynnego pyłu, który w ciągu całego roku mógł zostać przypadkowo wyniesiony z terenu świątyni na butach odwiedzających ją gości.

Jest to jeden ze sposobów „zdobywania zasługi” przez wyznawców buddyzmu (według wierzeń życie doczesne stwarza okazje do spełniania dobrych uczynków, zapewniających pomyślny los w przyszłym wcieleniu).

Na zdobiących piaskowe góry proporczykach i flagach często znajdują się znaki chińskiego zodiaku. Przy wielu świątyniach odbywają się konkursy na najpiękniejszą piaskową pagodę.

fot. susanwhitestudio

Źródło: Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...