250
(Głosy: 9, średnia ocena 5.00 na 5)
Słonie potrafią malować obrazy?5.00 out of 5 based on 9 voters.

Słonie potrafią malować obrazy?

Niektórzy twierdzą, że słonie nie tylko potrafią, ale także lubią malować i mogłyby przynieść sporo wstydu niejednemu uczniowi szkoły artystycznej.

Słonie są niezwykle inteligentnymi zwierzętami, co niestety już od starożytności jest skrzętnie wykorzystywane przez rządnych rozrywki ludzi.

Zwierzęta te mają doskonały słuch i są w stanie np. śledzić skomplikowane sygnały muzyczne podczas pracy w cyrku.

Słonie to prawdziwi „artyści i robotnicy”, od wieków pomagają ludziom w codziennych pracach, jako siła pociągowa, ponadto stanowią niebywałą atrakcję turystyczną w krajach tropikalnych.

Słonie z niezwykłą skrupulatnością malują też obrazy. W operowaniu pędzlem i kolorami pomagają im trenerzy. osoby obserwujące takie widowisko są zwykle pod ogromym wrażeniem, widząc wychodzące spod trąby "malarza" regularne linie i kształty:

Trzej treserzy idą obok swoich podopiecznych trzymających w trąbach sztalugi, kubły z farbą i pędzle. Opiekunowie rozstawiają sztalugi w taki sposób, aby wszystko było widać. Słoń podchodzi do „płótna”, bierze w trąbę pędzel zamoczony w farbie i zaczyna malować. Niezwykle dokładnie i powolutku. Treser cały czas stoi obok i szepce słoniowi coś na ucho. Gdy kreska już jest namalowana, zwierzę oddaje pędzelek opiekunowi, ten macza go znów w farbie i podaje „malarzowi”. Na początku mam wrażenie, że będzie to przypadkowy obraz. Tymczasem po kilkunastu minutach widać dokładny zarys dzieła. Nie wierzę własnym oczom, więc mówię do koleżanki: „Czy widzisz to co ja? Czy ten słoń naprawdę namalował słonia? (Ewelina Kitlińska,  "Słonie w krainie uśmiechu", www.kitlinska.pl, kafeteria.pl - sierpień 2006)

Źródło: Big Site of Amazing Facts ©
Foto: RobRyb
Zainteresować Cię również mogą ...