247
(Głosy: 4, średnia ocena 4.75 na 5)
Dlaczego w tropikach tak popularne są ostre przyprawy?4.75 out of 5 based on 4 voters.

Dlaczego w tropikach tak popularne są ostre przyprawy?

Azjatycka kuchnia słynie ze swej różnorodności, a charakteryzują ją przede wszystkim przeróżne wariacje potraw z ryżu i całe bogactwo ostrych, aromatycznych przypraw.

Istnieje wiele teorii dotyczących szczególnego umiłowania pikantnych dań w krajach o gorącym klimacie.

Regionalne zamiłowanie do ostrych przypraw może wynikać z istniejącej niegdyś potrzeby zakonserwowania mięsa i innych produktów spożywczych, które szybko psuły się w upale.

Wyjaśnienie to miało rację bytu szczególnie w erze przed pojawieniem się chłodziarek, kiedy to orientalne przyprawy cieszyły się szczególnie dużą popularnością, właśnie jako środki konserwujące, nawet w stosunkowo chłodnej Europie.

Warto także pamiętać o fizjologicznych korzyściach wynikających ze spożywania ostrych przypraw w gorącym klimacie: stymulacją one soki żołądkowe a także ślinianki i gruczoły błon śluzowych. Dzięki temu pomagają w odzyskaniu apetytu często zaburzonego z powodu zbyt wysokich temperatur.

Niektórzy przedstawiciele świata medycyny sugerują, że ostre przyprawy mogą także działać jak antybiotyki, jednakże teoria nie znalazła jeszcze naukowego potwierdzenia.

Aktywny składnik ostrej papryki tzw. kapsaicyna może również pobudzać krążenie i podnieść temperaturę ciała, dzięki czemu człowiek się poci, a tym samym schładza.

Jakakolwiek nie brzmiałaby geneza popularności pikantnej kuchni, przebywając w Tajlandii z pewnością będziemy mieli okazję skosztowania jej specjałów. Warto więc poznać tajemnicę dotyczącą sposobów na schładzanie podniebienia, mającego kontakt ze zbyt ostrymi przyprawami. Ponieważ wyżej wspomniana kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, na próżno chłodzić nasze gardła tym płynem. Najlepiej jest wypić szklankę tłustego mleka, zjeść trochę lodów lub garść gotowanego ryżu.

Źródło: Big Site of Amazing Facts ©
Foto: emilio labrador
Zainteresować Cię również mogą ...