Tag: Architektura i sztuka

Chedi i prang

Chedi i prang to dwa typy wież świątynnych – budowli, zwanych też „stupami” lub „pagodami”. Strzeliste wieże stanowią podstawowy element zabudowy watu.

Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO w Tajlandii

Ruiny historycznych stolic Tajlandii i dziewicza przyroda parków narodowych uznane zostały za wspólne dobro ludzkości. Na przestrzeni lat 1991-2005 aż pięć obszarów Tajlandii wpisanych zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poszczególne miejsca, poza tym, że stanowią wartość kulturową i przyrodniczą, muszą spełniać przynajmniej jedno z dziewięciu kryteriów ustalonych przez Komitet Światowego Dziedzictwa.

Wielki Budda w oparach trociczki – kilka słów o tajskich świątyniach i sztuce rzeźbiarskiej

Trociczka, czyli po prostu kadzidełko, to stały element wystroju buddyjskiej świątyni i nieodłączny rekwizyt w rękach wiernych. Wraz z kwiatami i świecami zdobiącymi ołtarze, trociczki, usytuowane zwykle przed posągiem Buddy, współtworzą niepowtarzalny, tajemniczy klimat świątynnych wnętrz.

Również w kategorii: Budda, Buddyzm

Bangkok - Pałac Vimanmek

Złociste, drewniane ściany Pałacu Vimanmek sprawiają niesamowite wrażenie. Budowla ta łączy w sobie iście królewski przepych i niesamowity wdzięk prostoty. Vimanmek jest największym i z pewnością najpiękniejszym na świecie budynkiem wzniesionym z drewna tekowego. Tajlandia |...

Również w kategorii: Zabytki Tajlandii, Bangkok, Pałace, Dusit Park

Zielone słonie

Sztuka ozdobnego strzyżenia krzewów, zwana w Tajlandii mai dut, jest silnie zakorzeniona w tradycji kraju, sięgając swymi początkami czasów świetności królestw Sukhothai i Ajutthaja.

Stare Miasto Chiang Mai

Zarówno w samym Chiang Mai, jak i w jego okolicy znajduje się kilkaset kompleksów świątynnych, wzniesionych przez wyznawców buddyzmu. Najpiękniejsze świątynie znajdziemy w obrębie murów Starego Miasta Chiang Mai. Tajlandia | Chiang Mai - mury starówki (by

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>