Tajlandia słynie z ulicznego jedzenia. Wiele osób uważa, że to właśnie tu porcja zupy czy phat tai smakuje najlepiej. Jednak czy kupowanie jedzenia od przydrożnych sprzedawców jest bezpieczne?

Tajlandia | Stoisko z tajską kuchnią w Bangkoku
Tajlandia | Stoisko z tajską kuchnią w Bangkoku (by abdulrahman-cc )

Uliczne stragany – wizytówką kuchni tajskiej

Nie oszukujmy się, ulica, plaża czy łódka to nie są najlepsze miejsca na gotowanie i serwowanie potraw. Spaliny, kurz, muchy, kręcące się niedaleko psy albo koty – nie są to na pewno sterylne warunki. Ale jak tu nie spróbować, którejś z licznych pysznie wyglądających potraw i to za tak niską cenę?

Każdy, kto choć trochę interesuje się Tajlandią, wie, że kraj ten słynie właśnie z ulicznych barów serwujących specjały kuchni tajskiej.

Jakie miejsca wybierać?

Znalezienie stoisk z jedzeniem nie jest raczej trudne, przecież Bangkok z nich słynie! Ale które z nich wybrać, by nie nabawić się problemów z żołądkiem i tym samym spisać na straty cały pobyt w Tajlandii? Najlepiej wybierać stoiska, do których ustawia się długa kolejka. To znak, że jedzenie jest smaczne, świeże, tanie, ale i przyrządzone w sposób (względnie) higieniczny. Wielu sprzedawców-kucharzy przyrządza potrawy na miejscu – to kolejny znak, że nie stoją na słońcu od wielu godzin czy dni.

Jeśli obawiamy się o problemy z żołądkiem, omijajmy miejsca, w których jest zwyczajnie brudno, a przyrządzanie potraw pozostawia wiele do życzenia. Biegające szczury obok stoisk czy jedzenie oblepione muchami nie wygląda apetycznie, ale i może być niebezpieczne dla naszych żołądków.

Tajlandia | Potrawy często przyrządzanie są na oczach klientów
Tajlandia | Potrawy często przyrządzanie są na oczach klientów (by tordremme )

Czy uliczne jedzenie jest dla każdego?

Osoby przyjeżdżające do Tajlandii po raz pierwszy, często mają opory przed jedzeniem z ulicznych straganów. Pojawiają się pytania odnośnie czystości, jakości produktów, sposobu ich przygotowywania oraz przechowywania. Czy każdy może skosztować takich potraw? Osoby o wrażliwych żołądkach, które miewają problemy, lepiej żeby nie próbowały. Nie ma stuprocentowej pewności, że takie jedzenie nie zaszkodzi, nie warto więc ryzykować.

Na „zabicie zarazków” polscy turyści piją… wódkę. Czy rzeczywiście pomaga?  Mocny alkohol nie niweluje problemu, a jedynie działa przeciwbiegunkowo.

Uliczne jedzenie w Bangkoku jest bardzo popularne i uznano je za jedne z najsmaczniejszych na świecie! Więcej przeczytasz tutaj.

Tajlandia | Pyszne wieprzowe kuleczki
Tajlandia | Pyszne wieprzowe kuleczki (by tordremme )
Zainteresować Cię również mogą ...