Największą dumą jednej z północnych prowincji Tajlandii – Chiang Mai, jest jej licząca pond 700 lat stolica. Dziś krajobraz tego regionu przedstawia się niezwykle barwnie – tuż za murami najstarszych watów, wyrastają nowoczesne wieżowce, hotele i butiki. W Chiang Mai czeka nas moc rozrywek i atrakcji, nie sposób tu jednak zapomnieć o potędze najdawniejszych królestw.

Tajlandia | Prowincja Chiang Mai – tu dawne tradycje mieszają się ze współczesnością
Tajlandia | Prowincja Chiang Mai – tu dawne tradycje mieszają się ze współczesnością
(by garycycles2)

Prowincja

Prowincja Chiang Mai jest zwykle naszym pierwszym przystankiem w planie zwiedzania północnej Tajlandii. Ta malownicza kraina ulokowana w dolinie rzeki Ping (jeden w ważniejszych dopływów Menamu/Chao Phraya), pośród bujnych lasów i monumentalnych szczytów górskich, była niegdyś samym sercem królestwa Lanna. Chaing Mai znajduje się w odległości ok. 700 km od Bangkoku. Cały obszar prowincji dzieli się na 26 mniejszych okręgów.

Klimat

Chiang Mai – druga pod względem wielkości prowincja Tajlandii (zajmuje obszar 20 107 km2) znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego. Temperatura waha się tu od 20 do 22°C (choć może dojść do 40°C) i w dużej mierze zależy od pory roku (chłodna – od października do lutego – 21°C; ciepła – od lutego do maja – 30°C; deszczowa – od czerwca do października – 25°C). Eksperci uważają październik, listopad i grudzień za najlepsze miesiące do zwiedzania tego regionu.

Tajlandia | Górskie okolice Chiang Mai zamieszkują tradycyjne społeczności plemienne
Tajlandia | Górskie okolice Chiang Mai zamieszkują tradycyjne społeczności plemienne (by jeffleigh )

Ciekawostki

Jeszcze 300 lat temu Tajlandia była krajem na tyle tajemniczym, że w Europie mogli bez przeszkód działać tacy ludzie jak George Psalmanazar. Ten francuski szalbierz zaczął w 1704 podawać się za nawróconego na chrześcijaństwo mieszkańca Formozy (jak wówczas nazywano Tajlandię). Dzięki licznym sponsorom wydał on książkę Historyczny i geograficzny opis Formozy oraz nauczał studentów Oxfordu języka formozańskiego. Wszystko szło dobrze aż do 1706 roku, kiedy z Formozy wrócili katoliccy misjonarze i zdemaskowali oszusta.

Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej – Tajlandia i jej atrakcje turystyczne są szeroko znane na świecie. Najczęstszym celem wycieczek, obok Bangkoku – stolicy kraju – jest miasto i prowincja Chiang Mai.

Tajlandia | Popularnym produktem lokalnym prowincji są jedwabne parasole
Tajlandia | Popularnym produktem lokalnym prowincji są jedwabne parasole (by selipu )

Atrakcje

W Chiang Mai zachwycą nas nie tylko ruiny dawnych świątyń, ale także uroki tutejszego krajobrazu: malownicze szczyty górskie ze wspaniałą Doi Inthanon – najwyższą górą Tajlandii, przepiękne wodospady i soczysta zieleń dżungli. Pośród tutejszych wzniesień znalazło schronienie wiele tradycyjnych plemion górskich, które można odwiedzić w ramach wycieczki. Innymi atrakcjami prowincji mogą być przejażdżki na słoniach, udział w organizowanych tu festiwalach czy też odwiedziny okolicznych parków narodowych.
Zainteresować Cię również mogą ...