Kim są ci trzej dostojni mężowie zaklęci w brązie? Ich bogate stroje zdradzają szlachetne pochodzenie, zaś twarze zwrócone ku sobie świadczą o pewnej zażyłości...

Tajlandia | Trzej królowie Tajlandii: Mengrai, Ram Khamphaeng i Ngammuang
Tajlandia | Trzej królowie Tajlandii: Mengrai, Ram Khamphaeng i Ngammuang (by leozaza )

Pomnik Trzech Króli w Chiang Mai, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z chrześcijańską opowieścią o magach przybyłych, by złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi.

Ten tajemniczy monument znajduje się na Starym Mieście w pobliżu Inthawarorot Road w Chiang Mai. Przedstawia on założyciela miasta – króla Mengrai wraz z jego przyjaciółmi: królem Ram Khamphaengiem (władającym Sukhothai) i Ngammuangiem (rządzącym Phayao). Pomnik jest pamiątką porozumienia zawartego pomiędzy trzema władcami, którego owocem było założenie miasta Chiang Mai w 1296 roku.

Tajlandia | Pomnik trzech władców z oddali
Tajlandia | Pomnik trzech władców z oddali (by leozaza )

Monument często odwiedzają mieszkańcy miasta, składając przy nim kwiaty, kadzidła i świecie, w nadziei na otrzymanie błogosławieństwa duchów trzech potężnych władców. To swoiste sanktuarium mieszkańców Chiang Mai.

Tzw. Plac Trzech Króli tętni życiem szczególnie w weekendowe wieczory, gdy zbierają się na nim sportowcy, tancerze, lalkarze, magicy i inni uliczni artyści.

Tajlandia | Pomnik Trzech Króli: taj. Anusawari Sam Kasat, ang. Three Kings Monument
Tajlandia | Pomnik Trzech Króli: taj. Anusawari Sam Kasat, ang. Three Kings Monument (by avlxyz )

Żółty budynek mieszczący się w tyle za pomnikiem to Centrum Kultury Chiang Mai (Chiang Mai Cultural Center) – miejsce warte odwiedzenia. Niegdyś, mniej więcej w tym miejscu, mieściła się królewska rezydencja.

Nie da się ukryć, że pomnik trzech monarchów jest symbolem miasta i można go zobaczyć na wielu pocztówkach i broszurach turystycznych.

Można uznać ten obiekt za turystyczne „must see” (coś, co koniecznie trzeba zobaczyć), ale chyba lepiej pasowałoby tu określenie: „worth a look as you pass by” (mijając, warto rzucić okiem). Większość turystów uważa, że warto zatrzymać się tu na chwilę i zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale nie jest to miejsce, które sprawdziłoby się jako główny cel wycieczki czy dla którego opłacałoby się zboczyć z wcześniej obranej trasy.

Tajlandia | Pomnik Trzech Króli – must see w Chiang Mai?
Tajlandia | Pomnik Trzech Króli – must see w Chiang Mai? (by dgmckelvey )
Zainteresować Cię również mogą ...