Wielopoziomowe dachy ze złoceniami, biel ścian odcinająca się od otaczającej zieleni i labirynty ścieżek prowadzące do królewskich sypialni, sal audiencyjnych oraz budowli pełniących ważne funkcje sakralne – Wielki Pałac Królewski w Bangkoku to bez wątpienia świadectwo potęgi dawnych monarchów.

Tajlandia | Widok na Pałac
Tajlandia | Widok na Pałac (by Grzegorz Łaski )

Rezydencja królów

Wielki Pałac położony jest w zakolu rzeki Menam (Chao Phraya), w samym sercu Rattanakosin – Starego Miasta Królewskiego.

Na terenie zespołu pałacowego wyróżnić można dwie zasadnicze części: świecką – w której znajdują się liczne pomieszczenia mieszkalne króla i jego rodziny, a także sale recepcyjne, w których przyjmował dygnitarzy i udzielał publicznych wystąpień oraz religijną – na którą składa się kompleks świątynny Wat Phra Kaeo (z perspektywy głównego wejścia – znajdujący się na prawo od budynków królewskich).

Zarówno Wielki Pałac jak i Wat Phra Kaeo, zostały zbudowane w 1782 r. przez Króla Ramę I – pierwszego monarchę Dynastii Chakri.

Wielki Pałac zajmuje obszar 218 tys. m² i jest otoczony przez biały mur, którego długość szacuje się na 1,900 m. Wielki Pałac był oficjalną rezydencją królów w latach 1782-1946, a Chulalongkorn (Rama V) był ostatnim monarchą, który go zamieszkiwał.

Szmaragdowozielony Budda, ubrany w szatę adekwatną do panującej pory roku, zasiadający na przepięknym tronie pośród wspaniałych fresków i złoceń – Wat Phra Kaeo jest zdecydowanie najważniejszą ze świątyń wyznawców buddyzmu i pierwszą od której warto zacząć poznawanie Tajlandii.

Tajlandia | Giganty strzegące wejścia na teren Wat Phra Kaeo
Tajlandia | Giganty strzegące wejścia na teren Wat Phra Kaeo (by fra1982 )

Wat Phra Kaeo (Wat Phra Keo, Wat Phra Kaew) mieści się po prawej stronie Wielkiego Pałacu. Budowa świątyni rozpoczęła się za panowania Ramy I, a dokładnie – w momencie przeniesienia stolicy z Thonburi do Bangkoku w 1782 r.

W odróżnieniu od innych buddyjskich świątyń, nie mieszkają tutaj mnisi. Dla buddystów ta otoczona podwójnym murem świątynia jest pewnego rodzaju symbolem, a także ważnym miejscem pielgrzymek i duchowego wyciszenia.

Głównym miejscem całego kompleksu jest bot – ogromna sala, której sześcioro drzwi chronionych jest przez pary lwów. Jest to najważniejsze miejsce modlitewne w każdej z buddyjskich świątyń, stanowiące swoiste serce kompleksu watu. Tu właśnie znajduje się najsłynniejszy posążek siedzącego Buddy, umieszczony w gablocie, na szczycie wysokiego ołtarza kształtem przypominającego piramidę. Mimo małej wysokości (75 cm) jest on jednym z najważniejszych przedstawień Oświeconego w całej Tajlandii.

Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najcenniejszym i najważniejszym zabytkiem Bangkoku, przyciągającym tłumy turystów z całego świata. Aby jednak przekroczyć próg tego przybytku, trzeba dostosować się do kilku reguł.

Tajlandia | Należy przestrzegać zasad obowiązujących na terenie świątyni
Tajlandia | Należy przestrzegać zasad obowiązujących na terenie kompleksu pałacowego (by anandwills )

Ubranie i buty

  • Zarówno w świątyni, jak i na terenie całego zespołu pałacowego trzeba być odpowiednio ubranym. Oznacza to konieczność założenia długich spodni i bluzek zakrywających ramiona, mimo panującego na zewnątrz upału. Krótkie sukienki i szorty są po prostu zabronione. Zasada ta jest konsekwentnie przestrzegana. Jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniego odzienia, istnieje możliwość wypożyczenia go na zapleczu.
  • Przed wejściem do świątyni obuwie tradycyjnie zostawia się na zewnątrz.