Wat Ratchaburana to XV-wieczna świątynia kryjąca wiele tajemnic: górujące nad jej ruinami dwie samotne chedi upamiętniają bratobójczą walkę o tron, zaś monumentalny prang od stuleci skrywa niezwykłe skarby.

Tajlandia | Detal architektoniczny z Wat Ratchaburana
Tajlandia | Detal architektoniczny z Wat Ratchaburana (by kwankwan )

Wat Ratchaburana to kompleks świątynny położony w niedalekiej odległości (na północ) od Wat Phra Mahathat.

Bratobójcza walka

Świątynia wybudowana została w 1424 r. przez króla Chao Sam Phraya (Borommaracha II). Monarcha, poprzez wzniesienie tej budowli, chciał uczcić śmierć swoich dwóch starszych braci, którzy polegli w stoczonej między sobą walce o prawo do sukcesji. Nie sposób nie pomyśleć tutaj o przysłowiu: „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, gdyż w ten właśnie sposób otworzyła się droga do tronu królowi Chao Sam Phraya. Prochy jego braci spoczęły w dwóch chedi, ulokowanych mniej więcej w miejscu ich bratobójczej walki.

Królewskie skarby

W 1957 r. świątynia została ograbiona przez przypadkowych złodziejaszków, którzy wdarli się do krypty ukrytej pod głównym prangiem. Ministerstwo Kultury i Sztuki rozpoczęło wówczas prace wykopaliskowe na terenie watu, które zaowocowały jednymi z cenniejszych znalezisk w skali całego kraju. Odkryto tu mnóstwo skarbów, które król ukrył najprawdopodobniej po swej, zakończonej sukcesem, wyprawie na podbój stolicy Khmerów – Angkor Thom. Znaleziono tu wiele złotych i brązowych figurek Buddy, mnóstwo tabliczek wotywnych wykonanych ze złota i ołowiu, jak również niezwykle cenne malunki pokrywające ściany krypty.

Tajlandia | Chedi upamiętniające bratobójczą walkę
Tajlandia | Chedi upamiętniające bratobójczą walkę o tron (by Haksaeng )

Niecodzienne wynagrodzenie

Odnalezione przedmioty były tak liczne, że za zgodą rządu pewna ich część została rozdana ludziom, którzy mieli wkład w tworzenie Muzeum Narodowego Chao Sam Phraya.

W budynku muzeum odjedziemy bogatą kolekcję najcenniejszych znalezisk z terenu Wat Ratchaburana. Podziemia wieży, w której odnaleziono skarb, są udostępnione do zwiedzania.
Zainteresować Cię również mogą ...